​Mamitë kërkojnë të rifunksionalizohen maternitetet dhe të rritet numri i tyre

Dita Ndërkombëtare e Mamive është shënuar edhe në Kosovës. Në këtë ditë mamitë kërkuan që të rritet numri i tyre…

​Latifi kërkon bashkëpunim më të madh me Turqinë në shëndetësi

Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi, është takuar me Guvernatorin e Izmirit, Yavuz Selim Kosger. Temë diskutimi në këtë takim ishte…

​Kosova pa Strategji Sektoriale të Shëndetësisë, në MSh thonë se kanë krijuar grupet punuese

Kosova aktualisht nuk ka Strategji Sektoriale Shëndetësore, pasi ajo që ishte ka skaduar vitin që shkoi. Por, në Ministrinë e…

“Rotary International” mundëson që 100 fëmijë me probleme të zemrës të operohen jashtë vendit

100 fëmijë nga Kosova me sëmundje të zemrës do të kenë mundësi të operohen në Indi, ka thënë ndër të…

​Shqipëri-Kosovë, forcim i bashkëpunimit në fushën e shëndetësisë

Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi, i shoqëruar nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale e Shqipërisë, Ogerta Manastirliu vizituan sot…

Deputetët miratojnë mbi 10 projektligje

Mbrëmjen e sotme, deputetët kanë miratuar 12 projektligje, prej këtyre tetë janë për shëndetësi. Kuvendi i Kosovës ka votuar 55…

Krasniqi përshëndetë ngrohtësisht ministrin e ri të Shëndetësisë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), njëherit edhe deputeti i Kuvendit të Kosovës, Memli Krasniqi është përshëndetur ngrohtësisht me…

​Ministri i sapo emëruar zotohet për ngritjen e kapaciteteve shëndetësore

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka emëruar Rifat Latifin ministër të Shëndetësisë. Pas më shumë se 1 muaj prej kur…

Shteti nuk po i kompenson dëmet e shkaktuara ndaj pacientëve

Edhe pse ligji obligon, institucionet shëndetësore nuk e kanë krijuar fondin për kompensimin e pacientëve. Po të njëjtat nuk e…

Uka: 17 milionë euro mbështetje për pensionistët dhe familjet me asistencë sociale

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Uka, tha se për 100 ditë të punës qeveria Kurti ka dëshmuar se punon për…