S’ka rimbursim për barnat e blera gjatë pandemisë, MSh thotë se nuk ka skemë të rimbursimit të terapive

Me qindra euro kanë shpenzuar qytetarët në Kosovë të infektuar me COVID-19. Medikamentet janë shitur në çmime të ndryshme, ku…

Dreshaj: Situata me COVID është më e rëndë sesa që prezantohet me numra

Anëtari i Komisionit për Shëndetësi, Shemsedin Dreshaj thotë se situata me numrin e të infektuarve me koronavirus është më e…

​Pushteti nuk mbështet Projektligjin për shëndetësinë të iniciuar nga opozita

Partia në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje nuk e mbështet Projektligjin për shëndetësinë të iniciuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës, pasi i…

Deputeti i AAK-së kërkon që Rugova të shpallet komunë turistike

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Shemsedin Dreshaj ka kërkuar që Rugova të shpallet komunë turistike. Ai ka theksuar…

​Rreth 3 muaj pa pagë, mjekët dhe infermierët e angazhuar gjatë pandemisë “harrohen” nga shteti

Mbi 1 mijë e 200 profesionistë shëndetësorë që u angazhuan si staf mbështetës në menaxhim të pandemisë COVID-19, të cilët…

​AAK për protestën e sotme: Qeveria po prodhon vetëm kriza

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kërkon që me urgjencë në Kuvendin e Kosovës të sillet për miratim Ligji i pagave.…

Dreshaj: Qeveria sa më shpejtë ta miratojë Ligjin e Pagave, mjekët po ikin si pasojë e pakënaqësisë ndaj kësaj situate

Deputeti i AAK-së, Shemsedin Dreshaj ka thënë se nga mungesa e perspektivës dhe pakënaqësisë në paga. Dreshaj theksoi se edhe…

​AAK e bindur se pozita dhe opozita do të mbështesin tërheqjen e kursimeve nga Trusti

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri është shprehur i bindur që tërheqja e një përqindjeje të caktuar nga…

​SBAShK-u paralajmëron greva, Jashari: Kjo Qeveri na ka qit shkelmin në qafë

Në tryezën e diskutimit me temën “Sigurimet shëndetësore dhe skemat sociale në Kosovë”, të organizuar nga Grupi Parlamentar i AAK-së,…

​Kosova pa Strategji Sektoriale të Shëndetësisë, në MSh thonë se kanë krijuar grupet punuese

Kosova aktualisht nuk ka Strategji Sektoriale Shëndetësore, pasi ajo që ishte ka skaduar vitin që shkoi. Por, në Ministrinë e…