A do të takohet me Lajçak? Thaçi: Nuk jam zyrtarisht i informuar për vizitën

Në 21-vjetorin e çlirimit të komunës së Prishtinës, presidenti i Kosovës, Hashim Thaci bëri homazhe tek shtatorja e heroit Zahir…

Ministrja serbe e Integrimit: Pas heqjes së sanksioneve jemi gati për dialog

Beogradi është i gatshëm të rifillojë dialogun me Prishtinën tani që pala shqiptare hoqi sanksionet tregtare ndaj Serbisë. Deklarata është…

21 vjet nga fundi i Serbisë në Kosovë

Sot mbushen 21 vjet nga tërheqja e forcave kriminale ushtarake e paramilitare serbe nga Kosova, duke shënuar kështu fundin e…

Macron uron Hotin, ia kujton nisjen e dialogut me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka marrë sot një telegram urimi nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron, me rastin e…

21 vjet nga ndalja e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Javijer Sollana, më 10 qershor 1999 kishte lëshuar urdhrin për ndalimin e bombardimit, kurse, Këshilli…

Hulumtimi: 54% e qytetarëve refuzojnë bashkimin me Shqipërinë në rast të njohjes nga Serbia

Rreth shtatëdhjetë për qind e qytetarëve të Kosovës mbështesin rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi. Për arritjen e marrëveshjes finale me shtetin…

21 vjet nga kapitullimi i Serbisë

Sot bëhen 21 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilin iu dha fund luftës në Kosovë,…

Dhjetë eurodeputetët i shkruajnë Oliver Varhelyi:  Qeveria e Serbisë po kërcënon demokracinë

Dhjetë anëtarë të Parlamentit Evropian, anëtarë të grupit socialist dhe demokrat (S&D), i dërguan një letër komisionarit evropian për Zgjerim…

Franca mbështet dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë

Kryeministri Avdullah Hoti pati sot një bisedë telefonike me Emmanuel Bonne, këshilltar diplomatik i presidentit të Francës, Emmanuel Macron, të…

Lajçak në ditët e ardhshme viziton Kosovën, në agjendë rifillimi i dialogut me Serbinë

Rifillimi i dialogut Kosovë-Serbi sa më shpejtë që të jetë e mundur, është shkas i vizitës të cilën planifikon ta…