​31 vjet nga masat e dhunshme të Serbisë në UP

Pas rreth 20 vjet pune të suksesshme të Universitetit të Prishtinës, vitet 1989-1990 shënuan fillimin e përpjekjeve të pandalshme serbe për…

Politikani serb: BE-ja nuk e kupton se Rusia përmes Serbisë dhe Republika Srpska mund të provokojë një luftë në Ballkan

Anëtari serb i Presidencës së Bosnjës e Hercegovinës, Milorad Dodik me urdhër të presidentit rus Vladimir Putin është kthyer kundër…

ZRRE shqyrton sot kërkesën e “Elektrosever” për licencim

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) do të shqyrtojë sot kërkesën për dhënie të licencës për furnizim me…

Sulmohet me mjet shpërthyes objekti i “Elektrokosmet” në veri

Një mjet shpërthyes është hedhur të enjten mbrëma rreth orës 22:45 në objektin e elektro-distribucionit në veri të Mitrovicës, dhe…

​Marrëveshja për energjinë, konsiderohet se Kosova po vendos kontrollin energjetik në veri

Marrëveshja për energjinë në veri ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e arritur gjatë së martës në Bruksel po mirëpritet nga njohësit…

​Osmani shkon “pa shumë pritshmëri” në Samitin e BE-së

Presidentja Vjosa Osmani do të marrë pjesë në Samitin e BE-së e ku pritshmëritë për liberalizim të vizave janë shtuar…

​Opozita: LVV u pajtua për marrëveshjen që e kishte kritikuar

Kosova dhe Serbia, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, sot janë pajtuar për të zbatuar marrëveshjen e energjisë të nënshkruar në…

​“Çfarë të bëjmë atje?!”, Rama vë në dyshim pjesëmarrjen në Samitin e BE-së

Kryeministri Edi Rama diskutoi sot me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski…

​Kurti flet për ujdinë e sotme në Bruksel: I erdhi fundi padrejtësisë për pagesën e energjisë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti e ka quajtur lajm të mirë miratimin e udhërrëfyesit për zbatimin e marrëveshjes…

Kurti reagon pas ujdisë për zbatimin e marrëveshjes së energjisë me Serbinë

Pasi Kosova dhe Serbia sot kanë miratuar udhërrëfyesin për zbatimin e marrëveshjes për energjinë elektrike në veri kryeministri i Kosovës,…