Ish-ambasadori i Kosovës në ShBA: Qarqet diplomatike optimiste për marrëveshje finale Kosovë-Serbi

Ish-ambasadori i Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA), Avni Spahiu, thotë se qarqet diplomatike dhe politike në ShBA…

Marrëveshja mes Serbisë dhe Rusisë konsiderohet e rrezikshme për Ballkanin

Ditë më parë, ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, dhe ai i Serbisë, Nikolla Sellakoviq, kanë nënshkruar…

Austria e Zvicra kërkojnë të bëhet presion ndaj Serbisë për shkak të emigrantëve

Austria dhe Zvicra duan të bashkëpunojnë edhe më ngushtë në luftën kundër migracionit të paligjshëm dhe kërkojnë, së bashku me…

Vuçiq: Po shtohet presioni ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq deklaroi gjatë së mërkurës se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e…

​Serbi që dëshmoi për krimet e luftës në Kosovë dyshohet se po mbahet nën vëzhgim nga Serbia

Eksperti i çështjeve të sigurisë, Agim Musliu ka hedhur dyshime se Serbia po e mban në dyshim Vladimir Markoviqin, serbin…

Parlamenti Evropian: Bisedimet e Serbisë me BE-në të kushtëzohen me sanksionet ndaj Rusisë

Parlamenti Evropian (PE) pritet të kërkojë që vazhdimi i bisedimeve të anëtarësimit mes Serbisë dhe Bashkimit Evropian (BE) të kushtëzohet…

​Provokojnë sërish serbët, përurojnë sheshin me flamur gjigant afër urës së Ibrit

Serbët e veriut sërish kanë provokuar duke përuruar sot krejt afër urës kryesore të lumit Ibër në Mitrovicë, sheshin “Vëllezërit…

Europarlamentarët: Serbia s’mund të vazhdojë negociatat nëse nuk vendos sanksionet ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian nuk mund të vazhdojë negociatat e anëtarësimit me Serbinë nëse Beogradi nuk respekton sanksionet e BE-së kundër Rusisë,…

Hill kërkon shpjegime nga Serbia për marrëveshjen me Rusinë

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se pret shpjegime nga Serbia se çfarë përmban dokumenti i bashkëpunimit që ka…

Propozimi Gjermano – Francez i përafërt me kërkesat e Aleksandar Vuçiqit

Asgjë e re që nuk ishte dëgjuar më parë : Më në fund doli një propozim i emisarëve të kancelarit…