Kurz përballet me rizgjedhjen si kreu i konservatorëve

Kancelari austriak Sebastian Kurz po shkon për rizgjedhje si kreu i partisë konservatore të Partisë Popullore Austriake (OeVP) me një…

Kurz: BE të përmbushë premtimet ndaj Ballkanit Perëndimor

Kancelari austriak Sebastian Kurz deklaroi sot se Bashkimi Evropian duhet të mbajë premtimet e tij për vendet e Ballkanit Perëndimor…

Osmani takon kancelarin Kurz, kërkon nga BE liberalizim të vizave për Kosovën

Presidentja Vjosa Osmani në kuadër të vizitës zyrtare në Austri është takuar me kancelarin Sebastian Kurz.  Siç njofton kumtesa presidenciale,…

Kurti jep detaje rreth takimit me kancelarin Kurz

Kryeministri Albin Kurti gjatë Samitit të Vjenës për Ballkanin Perëndimor ka takuar edhe kancelarin e Austrisë, Sebastian Kurz. Përmes një…

Kurz: Do ta vazhdojmë punën e mirë me Kosovën drejt integrimit evropian

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ishte në mesin e kryeministrave që mori pjesë në Samitin e sotëm të Ballkanit Perëndimor,…

Austria ndan një milion vaksina për Ballkanin Perëndimor

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, në një konferencë për media, pas tryezës së përbashkët me liderët e rajonit, në kuadër të…

Kurz takon Lajçak, riafirmon përkushtimin e fuqishëm të Austrisë për Ballkanin Perëndimor

Kancelari i Austrisë Sebastian Kurz dhe emisari evropian për dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak përsëritën sot gjatë një takimi nevojën për…

Kurz uron Ramën për zgjedhjet: Austria mezi pret bashkëpunimin me ju

​Austria mezi pret bashkëpunimin me ju, shkruan kryeministri austriak, Sebastian Kurz në një postim në Twitter për kryeministrin Edi Rama…

Austria synon rihapjen e përgjithshme në mes të majit

Qeveria austriake njoftoi sot një rihapje të përgjithshme të restoranteve, hoteleve dhe vendeve të kulturës në mes të majit, gjashtë…

Austria synon përdorimin e vaksinës ruse Sputnik V

​Austria njoftoi sot nisjen e diskutimeve me Rusinë për të marrë së shpejti një milion doza të vaksinës Sputnik V,…
error: