​Humbet një tjetër ditë mësimi, njohësi i arsimit: Të parandalohet greva e përgjithshme

Nxënësit sot humbën një ditë mësimi. Thirrjes së SBASHK-ut për të mos mbajtur mësim dhe mësimdhënësit t’i bashkohen protestës iu…

​Mësimdhënësit kërkojnë 100 euro shtesë për çdo muaj

Miratimi i Ligjit të pagave, zbatimi Ligjit për sigurimet shëndetësore dhe heqja e kufizimit të përvojës së punës për pension…

​“Po dëmtohen nxënësit”, reagime të shumta pas thirrjes së SBASHK-ut për të mos mbajtur mësim

Për shkak të thirrjes nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, në shumicën prej shkollave të Kosovës nuk…

Punëtorët e shtetit në protestë, nuk mbahet as mësim

Të punësuarit në të gjitha institucionet e Republikës së Kosovës në nivel vendi, nën ombrellën e Bashkimit të Sindikatave të…

​Nesër s’ka mësim, mësimdhënësit në protestë

Nesër të gjitha institucionet arsimore në vend nuk do të punojnë pasi SBASHK ka vendosur që t’i bashkohet protestës së…

Grevë njëorëshe e mësimdhënësve edhe në Mitrovicë

Rreth 1200 punëtorë nga gjithsej 34 institucione arsimore në komunën e Mitrovicës, i janë përgjigjur sot grevës një orëshe të…

Mësimdhënësit nesër në grevë, Jasharaj: Paralajmërim për veprime më të rënda sindikale

​Mësimdhënësit në të gjithë vendin nesër do të hyjnë në grevë njëorëshe. Nën organizimin e SBASHK-ut çerdhet do të jenë…

​ASK për grevën e SBASHK-ut: Të shikohet interesi i nxënësve, ky vit nuk duhet të dëmtohet më tepër

Rreth 12 mijë nxënës më pak kanë vijuar vitin shkollor 2021-2022, ndërsa sfidë për sistemin parauniveristar mbetet zbatimi i kontratës…

​Më 12 maj grevë njëorëshe, SBAShK-u apelon prindërit dhe nxënësit për mirëkuptim

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Kosovë ka njoftuar se do të ketë grevë njëorëshe më 12…

​SBASHK-u informon Nagavcin për grevën njëorëshe në arsim

SBASHK i ak dërguar shkresë zyrtare ministres së Arsimit, Arbërie Nagavci duke e njoftuar për grevën paralajmëruese njëorëshe të 12…