AAK kërkon të rritet buxheti për ushtrinë: Serbia po kërcënon hapur

Deputetja e AAK-së, Time Kadrijaj, ka reaguar pas hapjes së zyrës së Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë në Serbi. Përmes…

Qeveria reagon: Armatosja e vazhdueshme e Serbisë nga ana e Rusisë është kërcënim për të gjithë rajonin

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë ka reaguar ndaj deklaratës së ministrit të ri serb të Mbrojtjes…

Eskpertët: Amfilohije u bë vet viktimë e predikimit ruso-ortodoks

Kleriku ortodoks prorus Amfilohije Radoviç u varros të dielën pas komplikimeve  shëndetësore nga COVID-19. I njohur për interpretimin ekstremist ortodoks…

Rusia regjistron rekord të ri rastesh me koronavirus

Numri i të diagnostikuarve me koronavirus deri më tani në Rusi ka shkuar në 1.636.781, ndërsa bilanci i viktimave ka…

Rusia dorëzon vaksinën antiCOVID-19 për parakualifikim në OBSH

​Rusia ka paraqitur një kërkesë në Organizatën Botërore të Shëndetësisë për parakualifikimin e vaksinës së saj të parë antiCOVID-19, Sputnik…

BE vendos sanksione ndaj shefit të inteligjencës ushtarake ruse

Bashkimi Evropian vendosi sanksione ndaj kreut të inteligjencës ushtarake të Rusisë Igor Kostyukov dhe një rusi tjetër të enjten, duke…

SHBA ngre padi kundër gjashtë rusëve për sulme kibernetike

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së ka ngritur akuza kundër gjashtë zyrtarëve ushtarakë rusë për dyshimin se kishin për qëllim të…

Vaksina antiCOVID-19 mund t’ju shndërrojë në majmun? Rusia akuzohet për përhapjen e teorive të konspiracionit

Rusia është akuzuar për fillimin e një fushate në një përpjekje për diskreditimin e vaksinës antikoronavirus që po zhvillohet nga…

NATO: Turqia të mos përdorë sisteme ruse të mbrojtjes ajrore

​NATO ka shprehur shqetësimin lidhur me raportet se Turqia, anëtare e saj, ka përdorur sistemin rus të mbrojtjes raketore S-400…

Lukashenko takohet me opozitarët e burgosur

​Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko u takua sot me disa anëtarë të burgosur të opozitës dhe këshillit të saj koordinues, që…