Putin ia refuzon një kërkesë Serbisë

Administrata e Vladimir Putinit ia ka refuzuar Serbisë kërkesën për ta kthyer Goran Çiriç-in, i cili është i kërkuar në…

Bie besimi i rusëve për Putin, niveli më i ulët që nga viti 2017

Besimi i rusëve për presidentin Vladimir Putin pësoi një rënie të ndjeshme gjatë muajit korrik, ndërsa dhjetëra mijëra protestues dolën…

Ministri i Jashtëm gjerman: Rusia asnjë mundësi rikthimi në G7

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas deklaroi se nuk sheh asnjë mundësi që Rusia të kthehet shpejt në G7, pasi…

SHBA akuzon Rusinë se po teston armë për shkatërrimin e satelitëve në orbitën e Tokës

Komanda Hapësinore amerikane ka prova që Rusia kreu një provë jo destruktive të një arme antisatelitore me bazë në hapësirë.…

Mbi 12.000 të vdekur në Rusi nga koronavirusi

Numri i të vdekurve në Rusi nga Covid-19 është rritur me mbi 12,000 raste, pasi 186 vdekje të reja u…

Arrestime të reja gazetarësh në Rusi

Siç njoftojnë mediat ruse, të hënën më 13 korrik, policia ruse ka arrestuar më shumë se dhjetë gazetarë, të cilët…

Lituania ndalon transmetimin e zërit të propagandës së Putinit, “Russia Today”

Sipas mediave ruse, “Komisioni për Radio dhe Televizion” i Lituanisë, i cili është në vartësi të Parlamentit lituanez, ka marr…

Rritet numri i tradhtarëve rusë, FSB arreston protestues

Mediat ruse njoftojnë se të martën me 7 korrik, janë arrestuar 24 protestues, të cilët po protestonin para selisë së…

Kremlini: Asnjë negociatë për praninë ruse në G7-ën e ardhshme

Nuk ka pasur negociata konkrete rreth pjesëmarrjes ose jo të Rusisë në një samit të G7-ës këtë vit, tha sot…

Raporti i Senatit amerikan: Rusia po ndërhyn për përkeqësimin e marrëdhënieve Serbi-Kosovë

Një raport i Komisionit për Mbrojtjen në Senatin amerikan thekson se, Rusia ka bërë përpjekje për përkeqësimin e marrëdhënieve Serbi-Kosovë.…