Lego tërhiqet nga Rusia

Gjiganti danez i prodhimit të lodrave, Lego, ka thënë se do të ndalojë së vepruari në Rusi për një kohë…

​Ushtria ukrainase bombardon depon e armatimit rus

Ushtria e Ukrainës thotë se ka shkatërruar një depo municionesh ruse në qytetin jugor Nova Kakhovka, duke vrarë dhjetëra ushtarë,…

Euro barazohet me dollarin për herë të parë në 20 vite

Për herë të parë në 20 vite euro është barazuar me dollarin, duke sinjalizuar se ekonomia evropiane po shkon drejt…

​Profesori grek: Rusia sulmon Perëndimin përmes gënjeshtrave

Profesori universitar dhe drejtori i DCN Global, Nikos Panagiotou, në një intervistë për The Geopost ka folur për dezinformimin rus…

Putin, Ukrainës: Pranoni kushtet tona, ose përgatituni për më të keqen

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi Kievin se duhet të pranojë shpejt kushtet e Moskës ose të përgatitet për më të…

​Ukraina konfirmon se Rusia pushtoi qytetin lindor Lysychansk

Ushtria e Ukrainës ka konfirmuar se qyteti lindor i Lysychansk ka rënë në duart e forcave ruse. “Pas luftimeve të…

Sulm i ashpër rus në Slovyansk, ka viktima

Gjashtë persona u vranë dhe 15 u plagosën në një sulm nga raketahedhës të shumtë në Slovyansk, një qytet në…

​Për herë të parë, BE importon më shumë gaz nga SHBA sesa nga Rusia

Shkurtimet e fundit drastike të Rusisë në flukset e gazit natyror në BE do të thotë se ky është muaji…

Petkov: Rusia të tërheqë ultimatumin diplomatik dërguar Bullgarisë

Kryeministri në largim i Bullgarisë Kiril Petkov i bëri thirrje sot Rusisë që të tërheqë ultimatumin diplomatik pasi Sofja dëboi…

Rusia kërcënon Norvegjinë me hakmarrje

Moska zyrtare tha të mërkurën se kufizimet e vendosura nga Norvegjia e bënë të pamundur transportin e mallrave në vendbanimet…