Putin në takim me biznesmenët rusë ka zbuluar qëllimet e tij të vërteta në Ukrainë

Leximi i mendjes së presidentit Vladimir Putin nuk është një detyrë e lehtë, por ndonjëherë lideri rus e bën të…

BBC: Rusia duhet të përdorë artilerinë e vjetër pasi po i mbarojnë armët moderne

Rusia ka mungesë të armëve moderne dhe duhet të përdorë raketa të rënda kundër anijeve në sulmet tokësore kundër Ukrainës,…

Rusia ka humbur 32.050 ushtarë gjatë pushtimit, thotë Ukraina

Ukraina ka dhënë përditësimin e saj të fundit mbi numrin e humbjeve që Rusia ka pësuar që nga fillimi i…

​Moisiu: Lidhja serbo-ruse po pengon integrimin e Kosovës në institucione ndërkombëtare

Ish-presidenti i Shqipërisë, Alfred Moisiu tha se Serbia, me ndihmën e Rusisë po e pengon Kosovën drejt anëtarësimit të saj…

​Kërkesa e Scholz për njohjen e Kosovës, Moska: Beogradi nuk i ka borxh BE-së

Rusia reagoi me kritika ndaj mesazheve të kancelarit gjerman, Olaf Scholz, në vizitën e tij në Prishtinë. “Beogradi nuk i…

​Zelensky: Fati i Donbasit do të përcaktohet nga beteja në Severodonjeck

Beteja për qytetin e Severodonjeckut është brutale dhe do të përcaktojë fatin e rajonit të Donbasit, tha presidenti ukrainas, teksa…

Kusari-Lila: A e ka pyetur dikush Vuçiqin çka ndodhi me fluturimin e Lavrovit?

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, tha që në samitin e “Ballkanit të Hapur”, askush prej liderëve…

Ukraina: Rusia ka burgosur 600 gazetarë e aktivistë

Rreth 300 civilë ukrainas, kryesisht gazetarë dhe aktivistë publikë, po mbahen në burgjet e improvizuara në Kherson dhe 300 të…

Rau bën thirrje për futjen e paketës së shtatë të sanksioneve kundër Rusisë

Bashkimi Evropian duhet të punojë së bashku për të vendosur një paketë të shtatë sanksionesh ndaj Rusisë, e cila duhet…

​Rusët po kryejnë krime lufte në Ukrainë duke bartur mbi tanke mbishkrimin “Serbia” (Foto)

Forcat ruse po vazhdojnë agresioni ndaj Ukrainës, derisa luftimet më të ashpra po zhvillohen në lindje të vendit, përkatësisht në…