​Paralajmërimet për krizë ushqimore, Scholz: Përgjegjësia për këtë i takon vetëm Rusisë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz paralajmëroi për rrezikun e një krize të rëndë ushqimore, si rezultat i luftës së Rusisë kundër…

Zelensky: Rusia e ka kthyer Donbasin në ferr

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë se e ka kthyer rajonin lindor të Donbasit në “ferr”, ndërsa luftimet intensive…

​Lidhjet me Putinin, ish-kancelari Schroder humbet një pjesë të privilegjeve

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroder, i cili është kritikuar për lidhjet e tij me Rusinë, do të duhet të heqë dorë…

Mbretëria e Bashkuar: Rusia shkarkoi komandantët e lartë për performancë të dobët në Ukrainë

Rusia ka shkarkuar komandantët e lartë për perfomancë të dobët në Ukrainë. Kështu ka deklaruar Inteligjenca e Mbretërisë së Bashkuar.…

Rusia thotë se më shumë se 900 luftëtarë ukrainas janë dërguar në një koloni burgu

Më shumë se 900 luftëtarë ukrainas që ishin izoluar në fabrikën e çelikut në Mariupol në Azovstal janë dërguar në…

​Rënie e prodhimit të naftës dhe gazit për shkak të sanksioneve

Qeveria ruse parashikon se prodhimi i saj i naftës dhe gazit do të bjerë në vitin 2022 për shkak të…

​Hoxhaj: BE t’ia ulë kokën Serbisë në Ballkan

Ish-ministri i Jashtëm të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se Putin nuk i ka dhënë rëndësi Kosovës, por e ka…

BE synon t’i jep fund varësisë nga karburantet ruse deri në vitin 2027

Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen njoftoi sot një qasje me tri drejtime për zëvendësimin e karburanteve fosile…

Qeni i braktisur nga rusët do të shërbejë në gardën kombëtare të Ukrainës

Një qen belg që kishte ndihmuar forcat ruse në rajonin e Mykolaiv tani do të ndihmojë trupat ukrainase. Qeni i…

A do të merr fund lufta nëse Rusia dështon ta merr Donbasin?

Analisti britanik i mbrojtjes Michael Clarke ka folur për Sky News mbi epilogun e mundshëm të luftës në Ukrainë në…