PE: Aprovuam zhvillimin e sektorit energjitik të BE-së duke ulur kështu importet ruse

Parlamenti Evropian votoi për financimin e investimeve që do të ndihmojnë Bashkimin Evropian të reduktojë importet ruse të energjisë, duke…

Si u bë operacioni i spastrimit nga ushtarët rusë në qytetin Bucha

Ishte një mëngjes gri dhe i ftohtë, data 4 mars, në Bucha të Ukrainës. Deri në mbrëmje, të paktën nëntë…

Osmani: Serbia po kërcënon me dhunë pse Kosova po e zbaton ligjin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se Serbia po kërcënon me dhunë për shkak se Kosova po e zbaton…

Komisioneri BE-së Didier Reynders ndodhej në Kiev gjatë shpërthimeve

Komisioneri i Drejtësisë së BE-së Didier Reynders së bashku me ekipin e tij  janë “bllokuar” në Kiev. Sulmet ruse në…

Hyn në fuqi pezullimi i marrëveshjes për lehtësimin e vizave për shtetasit rusë

Këshilli Evropian miratoi një propozim për të pezulluar marrëveshjen për lehtësimin e vizave të vitit 2007 me Rusinë. Masa do…

BE nën presion për të ndaluar hyrjen e turistëve rusë në Evropë

BE-së i është kërkuar të vendosë një ndalim udhëtimi për turistët rusë me disa shtete anëtare që thonë se vizita…

Gjykata ruse i heq licencën gazetës së pavarur pasi raportoi luftën

Një gjykatë në Rusi i ka hequr licencën gazetës së pavarur Novaya pasi raportonte për luftën në Ukrainë. “Agjencia ruse…

Muzika ruse ndalohet në Ukrainë

Dhoma e Lartë miratoi sot me dy të tretat e shumicës vendimin për të ndaluar në publik muzikën e artistëve…

Krateri tri metra i thellë u krijua pas sulmeve ruse

Një krater të paktën tri metra i thellë, me mbetjet e asaj që dukej të ishte një raketë ende në…

Gjenerali kroat: Sistemi në ushtrinë ruse nuk po funksionon, ata i befasuan të gjithë analistët

Gjenerali në pension i Ushtrisë së Kroacisë Slavko Bariq ka komentuar balancën aktuale të pushtetit në terren kur bëhet fjalë…