Radev: Bullgaria do të garantojë sigurinë energjetike të partnerëve në rajon

Me të arritur në Bruksel të enjten për samitin dyditor të Këshillit Evropian, presidenti bullgar, Rumen Radev u tha gazetarëve…

Radev: Qeveria e përkohshme frenoi të gjithë faktorët kryesorë pro-inflacionit

Në fjalën e tij hapëse përpara takimit me nënpresidentin ekzekutiv të Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis, presidenti bullgar Rumen Radev të…

Osmani pritet me ceremoni të lartë shtetërore nga homologu i saj bullgar

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani po qëndron në Bullgari. Ajo është pritur me ceremoni të lartë shtetërore nga homologu i…

Ekspedita e 31-të bullgare merr flamurin kombëtar nga presidenti përpara nisjes për në Antarktidë

Të premten u mbajt një ceremoni tradicionale në të cilën presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev ia dorëzoi flamurin kombëtar Ekspeditës…

Radev: Ukraina në NATO pas zgjidhjes paqësore të luftës me Rusinë

Presidenti bullgar Rumen Radev refuzoi të nënshkruajë deklaratën e miratuar nga nëntë presidentë të Evropës Lindore dhe Qendrore për shkak…

Radev mban një telefonatë video-konferencë me Michel

Presidenti bullgar Rumen Radev zhvilloi sot një video-konferencë me presidentin e Këshillit Evropian, Charles Michel, në kuadër të përgatitjeve për…