Kosova U17 pëson disfatë nga Rumania në Volejboll

Kombëtarja U17 e Kosovës, femrat, ka pësuar disfatë nga një rival me shumë kualitete dhe eksperiencë siç është Rumania, të…

Thesari i arit Sveshtari prezantohet në Rumani për herë të parë

Thesari i famshëm i arit trak i Sveshtarit mund të shihet në Muzeun Historik Kombëtar të Rumanisë (MNIR) nga 8…

​Si u përmbys regjimi komunist në Rumani?

Një kryengritje popullore në Rumani, më 15 dhjetor të vitit 1989, rezulton në përmbysjen e regjimit komunist 42-vjeçar. Revolucioni filloi…

KE: Kroacia, Bullgaria e Rumania janë gati të hyjnë në Shengen

Komisioni Evropian i bëri thirrje sot Këshillit Evropian që të marrë të gjitha vendimet e nevojshme sa më shpejt të…

Rumania po rrit kapacitetin e saj bërthamor

Qeveria rumune dëshiron të përdorë teknologjinë dhe fondet e SHBA-së për të dyfishuar kapacitetin e centralit bërthamor të Cernavodës. Banka…

Ballkani niset drejt Rumanisë, nesër përballet me CFR Clujin – foto

Kampioni i Kosovës, Ballkani është nisur sot drejt Rumanisë, ku nesër do ta zhvillojë ndeshjen e fundit në garat evropiane,…

Mutu: Nuk e di kush thotë se Rumania ka grup të lehtë, shikoni lojtarët që ka Kosova

Ish-futbollisti i njohur romun, Adrian Mutu ka folur për shortin e Kampionatit Evropian 2024, duke e komentuar si shumë të…

Federata e Rumanisë kërkon sqarime nga Qeveria nëse duhet të luajë kundër Kosovës

Kosova do të jetë një nga kundërshtarët e Rumanisë në Grupin I të kualifikimeve për EURO 2024, së bashku me…

​Ministri bullgar i Drejtësisë: Jemi teknikisht gati për anëtarësim në zonën Shengen

“Me zonën Shengen gjërat po shkojnë në drejtimin e duhur dhe kjo kryesisht për shkak të përpjekjeve të qeverisë së…

Rumania prodhoi më pak grurë se vitin e kaluar për shkak të thatësisë

Rumania korri nëntë milionë tonë grurë këtë vit, një e pesta më pak se vitin e kaluar, për shkak të…