​Bislimi: Në qeverisjen tonë kemi arrit shtimin e punësimit

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka thënë se tri prioritetet e para të Qeverisë Kurti ka qenë ballafaqomi me pandeminë…

Ekspertët: Nuk pritet rritje ekonomike dyshifrore, shqetësuese euforia e Qeverisë

Qeveria e Kosovës nuk ka arsye për eufori sa i përket rritjes së Bruto Produktit Vendor mbi 16 përqind për…

​Shqipëria synon rritje ekonomike prej 5.5%, Denaj: Biznesi i vogël më i godituri në pandemi

Qeveria shqiptare po synon rritje ekonomike prej 5,5 për qind gjatë këtij viti. Ndonëse pandemia ka goditur edhe sektorin e…

​Qeveria parashikon rritje ekonomike 10 përqind, ekonomistët pesimistë

Përkundër që me rishikim të buxhetit 2021 është paraparë norma e rritjes ekonomike 7.9 përqind, tashmë të dhënat e fundit…

Rizvanolli: Projeksioni i fundit për rritje ekonomike rreth 10%

Ministrja e Ekonomisë, Artanë Rizvanolli, deklaroi në një intervistë për KosovaPress se projeksioni i fundit për rritje ekonomike ka shkuar…

Shqipëria do t’i rikthehet rritjes ekonomike vitin që vjen

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë në Qeverinë e Shqipërisë, Anila Denaj bëri të ditur sot se Shqipëria do ti rikthehet…

Ngadalësohet rritja ekonomike amerikane në vitin 2019

Rritja ekonomike e SHBA-së është ngadalësuar vitin e kaluar duke u ulur në 2,3% në ritëm vjetor nga 2,9%, sa…