Raporti i OBSH-së: 4 në 5 persona me hipertension “të patrajtuar në mënyrë adekuate”

Ndikimi global i presionit të lartë të gjakut prek 4 në 5 persona kur “nuk trajtohen siç duhet”, thuhet në…

Vetura me targa të Serbisë kapet duke hyrë ilegalisht në Kosovë

Një veturë me targa të Serbisë ka tentuar të hyjë ilegalisht në Kosovë. Në raportin e Policisë bëhet e ditur…

Raporti: Rekrutimi i pozitave të larta në administratën shtetërore me efikasitet të ulët

Procesi i rekrutimit të pozitave të larta në institucionet e administratës shtetërore ka probleme serioze, sipas raportit që u publikua…

​Dhunohet seksualisht një femër në Pejë

Një femër në Pejë ka raportuar në Polici se është dhunuar seksualisht. Në raportin 24 orësh të Policisë bëhet e…

FH: Serbia s’është vend demokratik, medie të kapura dhe banda brenda partisë së Vuçiqit

Në raportin e fundit të Freedom House, për të katërtin vit radhazi, Serbia nuk klasifikohet si vend demokratik, por si…

Raporti i PE-së, Sveçla: Ndajmë shqetësimet e përbashkëta për situatën sfiduese në veri

Pas miratimit të raportit për Kosovën nga Parlamenti Evropian, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se ndajnë…

Von Cramon: BE qëndron me Kosovën në rrugën drejt integrimit

Pas miratimit të raportit nga Parlamenti Evropian, i cili theks të veçantë i vendosë dialogut të Brukselit, raportuesja për Kosovën,…

ZKA i dorëzon Kuvendit raportin vjetor, 77 raste të dyshuara për korrupsion dhe mashtrim

Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca, i ka dorëzuar të martën Kuvendit të Kosovës Raportin Vjetor të Performancës (RVP) për vitin…

​Sa diskriminohen gratë në konkurse të punës?

Instituti GAP ka publikuar raportin me titull “Diskriminimi me bazë gjinore në shpalljet e vendeve të lira të punës”. Ky…

Rreth 17 për qind e qytetarëve nuk lexojnë asnjë libër në vit

16.6 për qind e qytetarëve nuk lexojnë asnjë libër në vit, derisa 38.3 për qind thonë se lexojnë vetëm 1…