Qeveria jep detaje nga takimi me NJSI-në

Kryeministri Albin Kurti së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla dhe ministrin e Financave Hekuran Murati takuan…

LDK: Ka qasje tendencioze të qeverisë për t’ua vështirësuar punën komunave

Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës po mban tryezë diskutimi me përfaqësues të sindikatave dhe organizatave jo qeveritare në…

Shoqëria civile: Të shuhet ndërmarrja publike NKEC dhe të ndalet politizimi dhe kapja e saj

Konsorciumi i organizatave të shoqërisë civile i përbërë nga Grupi për Studime Juridike dhe  Politike (GLPS), Instituti GAP dhe Instituti…

Qeveria miraton disa nisma për lidhje të marrëveshjeve ndërkombëtare

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur të mërkurën ka marrë një sërë vendimesh. Ekzekutivi miratoi gjashtë vendime për shpronësim…

Haxhiu: Drafti për Asociacionin nuk ofron autonomi për komunat me shumicë serbe

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se drafti për Asociacionin nuk ofron asnjë autonomi për komunat me shumicë serbe…

Emërohet sekretari i përgjithshëm në MKRS

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e sotme ka marrë një sërë vendimesh. Ekzekutivi miratoi Projektligjin për mbrojtën nga zjarri dhe…

Qeveria emëron drejtorin e Institutit për krimet e luftës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se janë të përkushtuar për adresimin e krimeve të luftës. Kurti para kabinetit…

Miratohet projekt-buxheti 2024, Kurti: Mbi 20 për qind mjete më shumë për ushtri

Qeveria ka miratuar të martën projekt-buxhetin për vitin e ardhshëm në vlerë 3 miliardë euro 314 milionë euro. Në mbledhjen…

Qeveria ndan 9 milionë euro për komunat e prekura nga vërshimet

Qeveria e Kosovës ka ndarë nëntë milionë euro për subvencionimin e komunave të prekura nga vërshimet. Ministri i Financave, Punës…

Qeveria emëron drejtorin e ri të Shërbimit Korrektues të Kosovës

Qeveria e Kosovës ka emëruar drejtorin e ri të Shërbimit Korrektues të Kosovës. Ismail Dibrani do të jetë drejtor i…