​Kërkojnë ministrinë e dytë, njohësit: Ankesa e Listës Serbe e pabazuar

Nuk ekziston asnjë bazë ligjore që obligon Qeverinë Kurti t’ia jap edhe një ministri tjetër Listës Serbe. Kështu thonë njohës…

Lista Serbe dërgon në Kushtetuese Qeverinë Kurti 2

Lista Serbe ka dërguar në Gjykatën Kushtetuese Qeverinë Kurti 2. Lista Serbe përmes një njoftimi në Facebook ka thënë se…

Ekspertët: Pritjet e mëdha nga Qeveria e re, vështirë të realizueshme

Rritja ekonomike, krijimi i vendeve të reja të punës mbi të gjitha mbështetja e sektorit privat për një zhvillim ekonomik,…

Deputetët nisin të mblidhen për seancën e votimit të Qeverisë Kurti 2

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë filluar të mblidhen për seancën e votimit të Qeverisë Kurti. Të parët që janë…

Balje: Do ta votoj Kurtin për kryeministër dhe Osmanin për presidente

Gjykata Supreme e Kosovës ka hedhur poshtë të premten pjesën e mbetur të ankesave të dërguara në këtë institucion kundër…

Qeveria Kurti 2 pritet të betohet deri në fund të marsit, Haxhiu: Po diskutohen emrat e ministrave

Qeveria Kurti 2 pritet që të betohet para deputetëve të Kuvendit të Kosovës deri në fund të këtij muaji. Lëvizja…

Lajçak: Dialogu është përgjegjësi e të gjithëve, marrëveshja brenda mandatit të Qeverisë Kurti 2

Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak është shfaqur optimist se dialogu me Serbinë do të përfundojë…

​Premtimi i Kurtit për zhdukjen e varfërisë ekstreme, pak i besueshëm

Për zhdukjen e papunësisë, si një nga premtimet e fituesit të zgjedhjeve të 14 shkurtit, ka pak optimizëm. Albin Kurti…

LVV s’ka marrëveshje për ndarje të ministrive me Osmanin, të shqetësuar edhe për votat e komuniteteve

Lëvizja Vetëvendosje nuk ka një marrëveshje me Listën e Vjosa osmanit për ndarje të posteve ministrore. Zëdhënësi i këtij subjekti,…