​Bislimi: Në qeverisjen tonë kemi arrit shtimin e punësimit

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi ka thënë se tri prioritetet e para të Qeverisë Kurti ka qenë ballafaqomi me pandeminë…

​Punësimet familjare, përplaset kryetari i Kuvendit me Musliun e PDK-së

Punësimet familjare janë bërë “mollë” sherri për përplasje ndërmjet kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca dhe deputetes së PDK-së, Ganimete Musliu.…

Tahiri: Asamblisti i VV-së po pengon punësimin e 60 grave në Stanovc të Epërm, falsifikuan edhe nënshkrime

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri po akuzon asamblistin e Vetëvendosjes në këtë komunë, Imer Haradinaj lidhur me pengimin…

ATK: Rënia e punësimit në pandemi në trendin e njëjtë me vitin 2019

Përkundër faktit se sipas Agjencisë së Statistikave mbi 60 mijë punëtorë kanë humbur punën në pandemi, në Administratën Tatimore të…

ASK: Në tre mujorin e tretë të këtij viti, shkalla e papunësisë është 24.6%

Në tre mujorin e dytë punësimi ka shënuar rënie në 60 mijë e 31 persona krahasuar me tre mujorin e…

Cilat profesione mund t’i ushtroni në Kosovë nëse keni diplomë në juridik?

Siç edhe jemi të njoftuar nga statistikat, interesimi për të studiuar drejtimin e juridikut në Kosovë është mjaft i madh.…

Rozeta Hajdari: Punësimi çështje shumë e rëndësishme për Kosovën

Ish-ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale (MMPS), Skënder Reçica, i ka dorëzuar sot detyrën ministres së re të Ekonomisë, Punësimit,…