Asociacion edhe për komunat e Luginës së Preshevës

Nëse asociacioni konsiderohet garanci për të drejtat e komuniteteve pakicë, një garanci e tillë nevojitet edhe për shqiptarët e Luginës…

​Arifi në 10-vjetorin e heqjes së lapidarit në Preshevë: Përulemi para veprës së luftëtarëve

Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi, reagoi në përvjetorin e dhjetë të heqjes së lapidarit të UÇPMB-së duke thënë se 20…

Mustafi adreson kritika të ashpra karshi ndarjes së buxhetit në Luginë

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginë, Ragmi Mustafi  ka thënë se, tashmë janë miratuar buxhetet komunale për vitin 2023…

Shaip Kamberi takohet me Rifat Jasharin në kullën e familjes Haradinaj në Gllogjan

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka  bërë të ditur se është takuar me Rifat Jasharin. Në fotografinë…

Mustafi: Zgjidhja e çështjes së Luginës është në tavolinën e Uashingtonit

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafi teksa ka publikuar një fotografi në rrjetin social Facebook me të deleguarin amerikan…

Arifi: Nxënësit shqiptarë në Preshevë detyrohen të intonojnë himnin serb

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi, ka thënë se nxënësit shqiptarë në Luginën e Preshevës detyrohen ligjërisht të intonojnë…

Bislimi e Nagavci shpërndajnë libra në Preshevë e Bujanoc

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe ministrja e arsimit, Arbërie Nagavci, në kuadër të vizitës së tyre në Luginën e…

Arifi: Përfshini edhe çështjen e shqiptarëve të Luginës në dialog

Kryetari i Komunës së Preshevës Shqipërim Arifi është shprehur se, shqiptarët e Luginës së Preshevës pesë minuta para orës 12…

Të diskriminuar në Serbi por edhe pa shtetësi në Kosovë

Serbia ka vazhduar diskriminimin duke pasivizuar adresat e më shumë se 4 mijë shqiptarëve nga Presheva, Medvegja e Bujanoci. E…