Sejdiu tregon arsyet e shpërthimit të COVID-19 në Kosovë

Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu, ka fajësuar të gjitha qeveritë për keqmenaxhim me pandeminë. Ai ka…

​Specializimet nuk e penguan ikjen e mjekëve nga Kosova

Ndarja e specializimeve që ndodhi nga Ministria e Shëndetësisë vetëm e ka degraduar cilësinë e këtij procesi dhe nuk e…

Nuk respektohet privatësia e pacientëve, u shpërndanë fotografi të personave të helmuar në Deçan

E drejta e pacientit për konfidencialitet në Kosovë më shumë shkelet se sa respektohet. Kjo ka ndodhur edhe gjatë ditës…

Specializimet lënë pa mjekë QKMF-të, kërkohet auditimi i konkursit

Ministria e Shëndetësisë në krye me Armend Zemaj në korrik të vitit 2020 kishte hapur konkursin për specializantë, pas katër…

Sejdiu: Ekzekutimi i shtesave për 400 mjekë mund të bëhet me vendim të qeverisë apo gjykatës

Në fillim të muajit mars Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) me autorizim të 400 mjekëve kanë ngritur padi ndaj…

Ndahen mirënjohje për mjekët në pension dhe institucionet shëndetësore në Mitrovicë

Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) ka ndarë mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore të  rajonit të…

Oda e Mjekëve ndan dekorata për familjarët e mjekëve që humbën jetën nga COVID-19

Që nga përhapja e pandemisë në Kosovë, janë infektuar me COVID-19 mbi 3400 punëtorë shëndetësorë. Prej tyre 18 mjekë kanë…

Oda e Mjekëve dënon sulmin ndaj punonjësve shëndetësorë

Oda e Mjekëve të Kosovës thotë se ka pranuar me shqetësim, indinjatë dhe zhgënjim lajmin e sulmit ndaj kolegut Dr.…

Veseli pas takimit me mjekët dhe studentët: Qeveria t’i mbështetesë punëtorët shëndetësorë

Odën e Mjekëve të martën e vizitoi i pari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Kadri Veseli. Veseli u prit…

Ndizen qirinj e fiken dritat, nderohen mjekët që humben jetën nga Covid-19

Para Emergjencës së Qendrës Klinike Universitare të Kosovës janë ndezur qirinj për të nderuar profesionistët shëndetësor që humbën jetën si…
error: