​Kurti: Dëshirojmë normalizim të marrëdhënieve me Serbinë por kjo e fundit është gjithnjë e më abnormale

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka thënë se Kosova dëshiron normalizim të marrëdhënieve me Serbinë por që kjo e fundit…

​Shtensionimi i situatës në veri pritet t’i hapë rrugë rikthimit të dialogut

Shtensionimi i situatës në veri dhe largimi i barrikadave pritet t’i hapë rrugë rikthimit të dialogut Kosovë-Serbi. Sipas njohësve të…

​Barrikadat bllokuan edhe dialogun

Situata në veri të Kosovës e ka bllokuar dialogun Kosovë-Serbi. Në partinë në pushtet, akuzojnë Serbinë se përmes strukturave kriminale…

​Kusari-Lila për situatën në veri: Vuçiq kërkon të zhvendosë vëmendjen nga plani franko-gjerman

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, thotë se bllokimi i rrugëve në veri është lojë e presidentit…

Bislimi konfirmon se kanë pranuar versionin e ri të planit franko-gjerman

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka konfirmuar se kanë pranuar versionin e ri për planin franko-gjerman për dialogun Kosovë-Serbi. Gjatë…

​Borrell: Versioni i fundit i planit franko-gjerman i është dorëzuar Kosovës dhe Serbisë

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Joseph Borrell ka bërë të ditur se versioni i fundit i propozimit franko-gjerman i…

​Krasniqi: Plani franko-gjerman ashtu siç është nuk duhet të pranohet nga askush

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka thënë se plani franko-gjerman, i tillë çfarë është sot, nuk duhet…

Enver Hasani: Plani franko-gjerman nuk e përmban njohjen

Ish-kreu i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani, ka deklaruar se plani franko-gjerman nuk e ka përbrenda njohjen e shtetit…

Deputeti i LVV-së: Plani franko-gjerman nuk është në fazën e njoftimit të Kuvendit

Kuvendi i Kosovës do të mbajë dy seanca plenare gjatë kësaj jave. Të enjten do të mbahet seanca e re…

Refuzimi serb dhe zhvillimet në veri, kështu pritet të vazhdojë plani franko-gjerman për dialogun

Pavarësisht deklaratave të ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiq se refuzojnë planin franko-gjerman dhe braktisjes së institucioneve të Kosovës nga…