Shkencëtarët kanë lidhur numrin e mutacioneve në specie të ndryshme me sekretin e plakjes

Sa kohë jetojnë kafshët lidhet me shkallën e mutacionit në kodin e tyre gjenetik, sipas një studimi të transmetuar nga…

Pesë ushqime që mbrojnë kockat tuaja nga plakja

Mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm – ai mund t’ju bëjë ose t’ju prishë ditën. Këto janë pesë ushqimet…

Shkencëtarët japonezë krijojnë vaksinën kundër plakjes

Shkencëtarët japonezë kanë testuar me sukses vaksinën kundër qelizave që kontribuojnë në procesin e plakjes. Ata mendojnë se mund të…

7 zakonet që sigurojnë “plakjen me stil”

Mjekët kohët e fundit kanë vënë në dukje se mënyra e jetesës – si stërvitja e rregullt ose një dietë…

Për shkak të këtyre 7 zakoneve gratë plaken më ngadalë

Ka zakone të caktuara që ju ​​ndihmojnë të dukeni, por edhe të qëndroni më të rinj. Plakja nuk është vërtet…

Ushqimet që mund ta ngadalësojnë plakjen

Ne nuk mund ta ndalojmë procesin e plakjes, por mund ta ngadalësojmë pak. Ka disa ushqime që mund të ngadalësojnë…

Fisi amazonas me “zemrat më të shëndetshme” mund të mbajë çelësin për ngadalësimin e plakjes

Tsimane është një fis me popullsi rreth 16.000 njerëz që jetojnë përgjatë brigjeve të lumit Maniqui në Amazonën e Bolivisë.…

Shmangni plakjen duke ndjekur këto hapa

Një studimi i ri i ndërmarrë në 4 shtete nga Këshilli Evropian i Informacionit rreth ushqimit, ka zbuluar se dieta…

Konsumoni arra dhe nuk do të plakeni kurrë

Një studim i ri ka zbuluar se konsumimi i arrave lufton plakjen. Studiuesit nga Spanja dhe Kalifornia zbuluan se ngrënia…