​Gjithçka i rikthehet normalitetit në Jarinje

Gjithçka i është kthyer normalitetit në pikën kufitare të vendit që lidh Kosovën me Serbinë, në Jarinje. Ajo është e…

Fluks në disa pika kufitare mëngjesin e së shtunës

Mëngjesi i së shtunës solli fluks në disa prej pikave kufitare të vendit, me mërgimtarët të cilët duket se po…

Autobusët me qytetarë serbë nga Graçanica arrijnë në Merdare

Autobusët me votues serbë tashmë kanë mbërritur në Merdare. Ata po janë nisur për në Serbi që të hedhin votën…

Qytetarët mirëpresin masat e reja për kalimin në pikat kufitare

Ditën e sotme kanë hyrë në fuqi masat e reja lehtësuese. Qytetarët i kanë mirëpritur masat e reja, mirëpo thonë…

​Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore reagon ndaj masave antiCOVID-19 të Qeverisë së Kosovës

Edhe Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore ka reaguar lidhur me vendimin e marrë nga Qeverisa e Kosovës që hyrja në…

​Deri në 30 minuta pritje në Merdarë për të dalë nga Kosova

Pritjet në vendkalimet kufitare për mërgimtarët janë të pashmangshme. Pas pushimeve për festat e fundvitit në Kosovë, tashmë bashkatdhetarët kanë…

Kapen autopjesë në vlerë mbi 10 mijë euro

Oficerët doganor kanë parandaluar kontrabandimin e mallrave përmes pikës kufitare të Jarinjes. Sipas njoftimit të Doganës, gjatë kontrolleve të ushtruara…

Aktakuzë edhe ndaj një personi që tentoi t’i jep ryshfet policit për të kaluar kufirin pa certifikatë të vaksinimit

Është ngritur edhe një aktakuzë ndaj një personi, shtetas i Shqipërisë i cili kishte tentuar t’i japë ryshfet zyrtarit policor…

KFOR-i largohet nga pika kufitare në Jarinje

Edhe zyrtarisht në pikën kufitare në Jarinje janë larguar trupat e KFOR-it të cilët qëndruan dy javë aty si rezultat…

Eurodeputetët kërkojnë zhbllokim e pikës kufitare në Jarinje dhe Bërnjak

Deputetët e Parlamentit Evropian i kanë kërkuar Kosovës dhe Serbisë që të gjejnë urgjentisht një zgjidhje paqësore dhe të qëndrueshme…