Dialogu Kosovë-Serbi, Stano: Javën e ardhshme takimi i kryenegociatorëve

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano ka deklaruar sot se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë javën e ardhshme në…

Stano: Takimi Kurti-Vuçiq mund të përfundojë në mbrëmje

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano nuk ka dhënë detaje për takimin ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit…

Stano: Qëllimi i dialogut është normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano i pyetur nga një gazetar se a përmban njohje marrëveshja në mes të Kosovës…

Takimi Kurti-Vuçiq, Stano: Nevojitet urgjent progres, presim sjellje evropiane

Zëdhënësi i BE-së për Politikë të Jashtme, Peter Stano, sot, para takimit Kurti-Vuçiq në Bruksel tha se gjithçka varet nga…

Borrell i informon ministrat e jashtëm të BE-së për rezultatet dhe hapat e radhës në dialog

Shefi i politikës së jashtme të  Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bashkë me përfaqësuesin special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav…

​BE nuk mendon se Serbia i ka rinovuar targat KM

Bashkimi Evropian nuk konsideron që Serbia i ka rinovuar targat ilegale KM. Këtë e tha zëdhënësi i këtij institucioni Peter…

Dialogu Kosovë-Serbi, pesë ndërkombëtarë të premten në Prishtinë

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano, sot ka thënë se i dërguari i posaçëm…

​Barrikadat bllokuan edhe dialogun

Situata në veri të Kosovës e ka bllokuar dialogun Kosovë-Serbi. Në partinë në pushtet, akuzojnë Serbinë se përmes strukturave kriminale…

​BE e shqetësuar për veriun: Palët të fokusohen në normalizimin e marrëdhënieve

Bashkimi Evropian është i shqetësuar me situatën në veri të vendit. Zëdhënësi, Peter Stano, deklaroi se Kosova dhe Serbia duhet…

Misioni i BE-së nuk do t’i vëzhgojë zgjedhjet në veri

Zëdhënësi kryesor për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Peter Stano ka thënë se afatet e shkurtra nuk e…