​Pentagoni: Mbi 8 mijë trupa në gatishmëri nëse situata e sigurisë në Evropë përkeqësohet

Pentagoni ka bërë të ditur se rreth 8 mijë e 500 trupa amerikane janë vënë në gatishmëri në ShBA në…

Kriza Rusi-Ukrainë, Pentagoni: Një kontingjent prej 8.500 trupash në gatishmëri

Ushtria e SHBA-së njoftoi sot se një kontingjent prej 8.500 ushtarësh është në gatishmëri dhe gati për t’u vendosur në…

Pentagoni po vlerëson nevojat ushtarake të Ukrainës

Një ekip zyrtarësh nga Ministria e Mbrojtjes së SHBA-së udhëtoi për në Ukrainë për të biseduar për nevojat e Kievit…

Pentagoni: Talibanët mund t’i shikojnë, por jo t’i menaxhojnë automjetet e mbetura në Afganistan

Dhjetëra automjete të blinduara të prodhuara nga Amerika dhe armë të sekuestruara u shfaqën në një festë të talibanëve në…

Pentagoni: 122 mijë njerëz janë evakuuar nga Kabuli deri më tani

Deri më tani, rreth 122.000 njerëz janë evakuuar nga Kabuli, përfshirë 5.400 qytetarë amerikanë. Në konferencën e sotme, Pentagoni njoftoi…

Pentagoni këshillon Biden që t’i përmbahet marrëveshjes me talibanët

Pentagoni i rekomandoi presidentit të SHBA-së, Joseph Biden, që t’i përmbahet marrëveshjes më 31 gusht si afati i fundit për…

​Evakuimet nga Kabuli, Biden: Vijojnë me ritme të shpejta, na kërkojnë të shtyjmë afatin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden deklaroi se përpjekjet për të evakuuar njerëzit nga Aeroporti i Kabulit u përshpejtuan…

Pentagoni: Vaksinimi i detyrueshëm i ushtarëve amerikanë deri më 15 shtator

Pentagoni do të kërkojë nga anëtarët e ushtrisë amerikane që të vaksinohen kundër koronavirusit deri më 15 shtator, raporton Associated…

Pentagoni: Negociatori civil amerikan vdes gjatë zjarrit raketor

Pentagoni njoftoi se negociatori civil amerikan vdiq sot pasi zemra e tij u dobësua ndërsa ai ishte fshehur gjatë raketave…

SHBA: Pentagoni urdhërohet të tregojë gjithçka di për UFO-t brenda 180 ditëve

Pentagonit i janë dhënë 180 ditë afat për të treguar gjithçka di për UFO-t nga qeveria e SHBA. Ligji prej…
error: