Pasaportë ruse në këmbim të shërbimit ushtarak

Migrantët e Azisë Qendrore janë mësuar të bëjnë punët e ndyra të Moskës. Çdo vit, qindra mijëra qytetarë nga shtetet…

Finlanda vendi i parë që pritet të testojë pasaportat digjitale

Finlanda dëshiron të testojë dokumentet digjitale që përdoren për udhëtimet ndërkufitare, duke u bërë vendi i parë në Bashkimin Evropian…

Lirohet Bashkim Osmani, i akuzuar për pastrim të parave nga tregtia e drogës

Bashkim Osmani është liruar nga burgu në Palma de Mallorca të martën mbrëma, pasi është paguar një dorëzani prej 400…

Brukseli kërkon pasaportat e vaksinimit për Covid

Brukseli dëshiron që pasaportat e vaksinave të jenë funksionale në të gjithë BE deri në fund të qershorit. Skemat pilot…

Pasaportë me maskë në Kaliforni, vështirësi në identifikim

Patentë me maskë. Kjo është ajo çka ka nisur të ndodhë në Shtetin e Kalifornisë, ku qytetarët, edhe fotografinë për…

Lehtësohen procedurat për pajisje me pasaportë dhe patentë-shofer

Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ka marrë vendim për lehtësimin e procedurës për pajisje/tërheqje të pasaportës dhe patentë-shoferëve.…

‘Pasaportat shëndetësore’ në Britani brenda disa muajve

Autoritetet në Britaninë e Madhe janë në bisedime me kompanitë e teknologjisë për të prodhuar “pasaporta shëndetësore” që, përmes testimit…

Gjen pasaportën me para në rrugë, ia kthen pronarit

Një qytetar ka gjetur sot një pasaportë me një shumë të parave në rrugën “Mbretëresha Teutë” në Mitrovice. Ai me…

Britania e Madhe ndryshon ngjyrën e pasaportave pas largimit nga Brexit

Pas tri dekadash pasaportat blu do të lëshohen për herë të parë në Britaninë e Madhe si shenjë e largimit…