Rezoluta e PE që kërkon njohjen reciproke, Brnabiq: S’e kam të qartë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, thotë se nuk e ka të qartë rezolutën e Parlamentit Evropian, i cili u miratua…

Balla: Ka ardhur koha t’i japim fund pandëshkueshmërisë së krimeve të luftës

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka kërkuar nga deputetët të votojnë rezolutën që dënon gjenocidin serb…

Mirëpritet rezoluta e PE-së, konsiderohet si ndryshim pozitiv ndaj Kosovës por kërkohen edhe veprime konkrete

Miratimi i rezolutës nga Parlamenti Evropian, ku theksohet se marrëveshja finale mes Kosovës dhe Serbisë, duhet të përfundojë me njohje…

PE-ja miratoi rezolutën që bën thirrje për njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

Parlamenti Evropian ka miratuar rezolutën ku thuhet se marrëveshja përfundimtare midis Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohjen të…

Eurodeputeti Sole: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, e ligjshme dhe demokratike

Eurodeputeti katalonas, Jordi Sole ka kritikuar Spanjën duke theksuar se  Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, e ligjshme dhe demokratike…

PE miraton rezolutë për Ukrainën e Moldavinë për statusin e vendit kandidat për BE

Parlamenti Evropian miratoi një rezolutë për t’i dhënë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e një kandidati për anëtarësim në Bashkimin Evropian,…

​Osmani në Bruksel: Mbështetja nga PE garanci për rrugën evropiane të Kosovës

Presidentja Vjosa Osmani gjatë vizitës në Bruksel ku po qëndron me ftesë të presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, e…

PE: Marrëveshja finale mes Kosovës e Serbisë të bazohet në njohjen reciproke

Parlamenti Evropian për herë të parë ka thënë se marrëveshja përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të “bazohet në njohjen…

​Në Parlamentin Evropian diskutohet raporti për Kosovën: Urgjentisht të liberalizohen vizat

Komisioni i Parlamentit Evropian për Politikë të Jashtme do të diskutojë të martën raportet për Kosovën, Bosnje e Hercegovinën dhe…

Bashkimi Evropian bie dakord për rritjen e pagave minimale

Shtetet e BE-së dhe Parlamenti Evropian kanë rënë dakord për standarde të përbashkëta për pagat minimale në Bashkimin Evropian. Sipas…