Klinaku: Prekazi, vendi ku nisi rezistenca dhe mobilizimi kundër pushtuesit serb

Homazhe në kompleksin memorial në Prekaz, kanë bërë edhe përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të…

​Avokati Rees: Gucati nuk është fajtor për asnjë nga veprat për të cilat akuzohet

Mbrojtja e ish-kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, avokati Jonathan Elystan Rees ka thënë se Hysni Gucati…

Haradinaj në Hagë përmend krimet e Millosheviqit, nuk i mban lotët

Ish-nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj ka thënë se do të vazhdojë kundërshtimin e atyre…

​Haradinaj: ZPS ka uzurpuar kompetencat e institucioneve të drejtësisë, në Kosovë nuk pyetet më askush

Ish-nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UCK-së, Nasim Haradinaj ka thënë se deputetët e Kuvendit të Kosovës nuk…

​Marashi në Hagë: Gjykata Speciale është kundër vullnetit tonë

Anëtari i Këshillit Drejtues të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Pren Marashi, ka dëshmuar në Dhomat e Specializuara…

Dëshmitarja thotë se ngjarjet me dokumentet në OVL-UÇK i kanë shkaktuar traumë

Taibe Miftari, asistente teknike dhe recepsioniste në zyrën kryesore të Organizuarës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, ka rrëfyer tre…

Hetuesja e ZPS-së thotë se nuk është përfshirë në veprimin e arrestimit të ish-krerëve të OVL-UÇK

Dëshmitarja e Zyrës së Prokurorit të Specializuar (ZPS), Zdenka Pumper e cila po dëgjohet në gjykimin ndaj ish-krerëve të Organizatës…

Dëshmitarja: Paketa 3 përfshin materiale nga organizatat ndërkombëtare

Në seancën gjyqësore ndaj Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt, dëshmitarja e Zyrës së Prokurorit të Specializuar u është përgjigjur pyetjeve…

​Veteranët e UÇK-së kërcënojnë me protesta nëse nuk rriten pensionet e tyre krahas pagës minimale 250 euro

Paga minimale që parashihet me planin qeverisës të rritet nga 170 në 250 euro, nuk do të vlejë edhe për…

Hysni Gucati del para gjyqit të Speciales të enjten në ora 15:00

Të enjten, më 1 tetor në orën 15:00, në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) në…