Xhaçka e quan historik anëtarësimin dyvjeçar të Shqipërisë në KS të OKB-së

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka e ka quajtur historik votimin e Shqipërisë si vend anëtar i…

Shqipëria merr Presidencën e Nismës Adriatiko-Joniane

Shqipëria ka marrë zyrtarisht Presidencën 1-vjeçare të Nismës Adriatiko-Joniane/EUSAIR, e cila fillon nga data 1 qershor 2021. Ministrja për Evropën…

Xhaçka me ministren austriake Edstadler: Anëtarësimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE duhet të përshpejtohet

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme në Shqipëri, Olta Xhaçka priti sot në një takim ministren federale për BE-në…

Xhaçka: Ëndrra që për shumë breza dukej e pamundur, sot ka 13 vjet që është realitet

Ministrja e punëve të jashtme në Qeverinë e Shqipërisë, Olta Xhaçka duke uruar 13 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, ka…

Xhaçka: Një ditë e madhe për Kosovën

Ministrja e Punëve të Jashtme në Qeverinë e Shqipërisë, Olta Xhaçka duke komentuar zgjedhjet e parakohshme në Kosovë, ka uruar…

Ministri i Jashtëm Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani viziton sot Tiranën

Sot viziton Tiranën ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në kuadër të përforcimit të marrëdhënieve dypalëshe dhe…

Xhaçka: Njohja nga Izraelit një tjetër konfirmim se Kosova shtet është një realitet i patjetërsueshëm

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka reaguar lidhur mbi lajmin se Kosova dhe Izraeli do të kenë tashmë marrëdhënie diplomatike.…

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes vlerësime për Olta Xhaçkën: Kontribut shembullor për mbrojtjen

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes ka vlerësuar ministren për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçkën. Ndihmës sekretarja amerikane…

Ministrat Xhaçka dhe Peleshi betohen para presidentit Meta

Dy ministrat e rinj të Qeverisë Rama të sapovotuar në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit, ministrja për Evropën dhe Punët…

Kuvendi votoi dy ministrat e rinj të Qeverisë Rama

Parlamenti shqiptar ka votuar sot ministrat e rinj të kabinetit “Rama”, Olta Xhaçka dhe Niko Peleshi. Xhaçka e cila do…