Kryediplomati grek Dendias kërcënon Shqipërinë nëse ngre çështjen çame

Në Tiranë kërkesa e ministres së Jashtme shqiptare Olta Xhaçka që mes dy vendeve të mund të diskutohej në të…

Xhaçka: NATO të hapë dyert për Kosovën

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka mori pjesë në takimin jo zyrtar dy ditor të Këshillit të…

Xhaçka: Shqipëria dhe SHBA do të jenë bashkë kundër agresionit rus

Ministrja e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka takuar ambasadoren e SHBA-ve…

​212 afganë përcillen nga Shqipëria drejt ShBA-së

212 afganë që u strehuan në Shqipëri tashmë janë nisur për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA). Ministrja për…

Putin akuzoi sërish për mercenarë shqiptarë në Ukrainë, reagon Ministria e Jashtme

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka ka mohuar edhe njëherë lajmet, kësaj here nga presidenti Vladimir Putin, se në…

Shqipëria dënon njohjen e pavarësisë nga Rusia të rajoneve lindore të Ukrainës

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta dhe ministrja e jashtme, Olta Xhaçka kanë dënuar njohjen nga Rusia të pavarësisë së rajoneve…

​Anëtarësimi në Këshillin e Sigurimit të OKB, ngjarje me rëndësi historike për Shqipërinë

Në vijim të vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama mori pjesë në pritjen e…

Rama: Rusia nuk është vend armik i Shqipërisë, por kemi ndarje të qarta

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, thotë se e vetmja mënyrë për zgjidhjen e konfliktit Ukrainë-Rusi janë bisedimet. Në një konferencë…

Xhaçka, bisedë telefonike me homologun e saj të EBA: Mirëpresim forcimin e bashkëpunimit

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, zhvilloi sot një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm…

Xhaçka në OKB: Në Kosovë gratë u përdhunuan dhe vranë gjatë spastrimit etnik

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, në fjalën e saj të parë në Këshillin e Sigurimit në OKB parashtroi…