Scholz: Qasja e përbashkët ndaj Ukrainës parandalon përshkallëzimin e konfliktit

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka refuzuar sërish shqetësimet se vendimi i fundit i Berlinit për të furnizuar Ukrainën me tanket…

Scholz: Pavarësisht dërgimit të tankeve, Gjermania nuk është palë në Ukrainë

Vendimi i fundit i Berlinit për të furnizuar Kievin me tanke nuk e bën Gjermaninë një palë të drejtpërdrejtë në…

Scholz: Gjermania do të dyfishojë mbështetjen ushtarake në Ukrainë

Gjermania planifikon të dërgojë mbështetje ushtarake shtesë në Ukrainë – në krye të 14 tankeve “Leopard 2”, të njoftuara sot…

Scholz dënoi Iranin për ekzekutimin e dy protestuesve

Kancelari gjerman Olaf Scholz dënoi sot Iranin për përdorimin e dënimit me vdekje kundër protestuesve dhe i bëri thirrje Teheranit…

Scholz s’e ka pagën më të lartë në administratën shtetërore gjermane, ai është vetëm në vendin e 22-të

Të paktën 21 anëtarë të bordit të drejtorëve, drejtues kompanish apo institucionesh të shtetit gjerman kanë një pagë më të…

Terminali i parë i gazit i Gjermanisë është gati për funksionim, thotë Scholz

Terminali i parë i gazit natyror të lëngshëm në Gjermani është gati për operim dhe cisterna e parë me gaz…

G7 mbështet iniciativën gjermane dhe krijon një “Klub të Klimës”

Me propozimin e kancelarit Scholz, grupi G7 ra dakord për krijimin e një “Klubi të Klimës”. Një klub që bashkon…

​Scholz: Për shkak të mungesës së fuqisë punëtore, Gjermania ka nevojë për më shumë të huaj

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se Gjermania duhet të tërheqë më shumë punëtorë të huaj dhe të lehtësojë punën…

Scholz thotë se rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia është zvogëluar

Rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia është zvogëluar, tha kancelari gjerman në komentet e publikuara të enjten. “Ne…

​Scholz: Është zvogëluar rreziku bërthamor nga Rusia

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se rreziku i përdorimit të armëve bërthamore në Ukrainë është zvogëluar tash për tash.…