OKB fillon nismën globale kundër keqinformimit mbi COVID-19

Kombet e Bashkuara filluan sot një iniciativë globale kundër keqinformimit të lidhur me koronavirusin e ri, duke përhapur përmbajtje të…

OKB: Ekonomia globale tkurret 3.2 për qind më 2020

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) parashikojnë që ekonomia globale do të tkurret 3.2 për qind këtë vit për shkak…

OKB mbështet masat e marra nga qeveria shqiptare për parandalimin e Covid 19

Kombet e Bashkuara në Shqipëri janë duke ndjekur dhe mbështesin tërësisht përpjekjet e autoriteteve shqiptare, për të vepruar shpejt kundër…

OKB: Arritjet në barazinë gjinore ndodhen në rrezik

25 vjet pas platformës së Pekinit për të drejtat e grave, OKB pubikon një raport për të verifikuar arritjet dhe…

Jep dorëheqjen i dërguari i OKB-së për Libinë

I dërguari i OKB-së për Libinë, Ghassan Salame dha dorëheqjen nga posti, pas dy vitesh e gjysmë në punë, duke…

Dita e Drejtësisë Sociale

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Drejtësisë Sociale, ditë kjo e njohur dhe ku nevojitet për të trajtuar çështje të tilla…

​Thaçi: Në të ardhmen e afërt të jemi pjesë e NATO-s, BE-së dhe OKB-së

Presidenti Hashim Thaçi sonte ka organizuar pritje shtetërore me rastin e 12-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës. I pari…

OKB: 900000 të shpërngulur nga ofensiva në veriperëndim të Sirisë

Konflikti në veriperëndim të Sirisë ka arritur një nivel tmerrues dhe ka shkaktuar largimin e 900000 personave, që prej fillimit…

OKB: Situata në Libi shumë shqetësuese

Situata mbetet shumë shqetësuese në Libi, me shkelje të shumta të armëpushimit dhe të embargove mbi armët, theksoi sot OKB,…

Skllavëria nuk konsiderohet krim në gati gjysmën e shteteve në botë

Skllavëria nuk konsiderohet krim në pothuajse gjysmën e shteteve në botë, tregon një studim mbi ligjet në botë. Sipas databazës…