Rama përplaset me Rusinë për Kosovën

Edi Rama, gjatë fjalimit të mbajtur në cilësinë e kryeministrit të Shqipërisë, në selinë e OKB-së në Nju Jork, tha…

​Rama e sfidon ambasadorin rus: Ju ndaloni luftën dhe Zelensky nuk do të flasë

Ambasadori i Rusisë në Kombet e Bashkuara, Vasily Nebenzy, e ka cilësuar shkelje praninë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në…

OKB-ja rikonfirmon përkushtimin për avancim global deri më 2030

Të 193 vendet anëtare të Kombeve të Bashkuara e kanë miratuar një deklaratë për të rikonfirmuar përkushtimin e tyre për…

Begaj: Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, moment i rëndësishëm

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka thënë se Asambleja e Përgjithshme e OKB-së është moment i rëndësishëm për bashkëpunimin ndërkombëtar.…

​Begaj niset drejt SHBA-së, kryeson delegacionin e Shqipërisë në punimet AP të OKB

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, sot (e diele) do të niset për në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara. Begaj…

Tajani: Afrika tashmë ka ‘shpërthyer’, duhet ndërhyrja e OKB-së

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Italisë Antonio Tajani bëri thirrje të premten për ndërhyrjen e Kombeve të Bashkuara në…

UNICEF: 100,000 fëmijë të prekur nga tërmeti i fuqishëm i Marokut

Rreth 100,000 fëmijë janë prekur nga tërmeti i fuqishëm që goditi Marokun të premten e kaluar, tha të hënën Agjencia…

Vera e vitit 2023, më e nxehta e regjistruar ndonjëherë

Vera e vitit 2023 ishte më e nxehta e regjistruar ndonjëherë, tha të mërkurën agjencia e motit e OKB-së. “Ishte…

​Begaj: Në Asamblenë e OKB-së do të kem në fokus çështjet e njohjes së Kosovës

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj deklaroi sot (e hënë) se askush nuk mund të çuditet pse Kosova është prioritet kombëtar…

OKB-ja nuk përjashton heqjen e disa kufizimeve kundër Rusisë për grurin

Propozimet e reja të OKB-së për rifillimin e marrëveshjes së grurit përmbajnë opsione për heqjen e disa kufizimeve kundër Rusisë,…