​Dita Botërore e Popullsisë

Sot shënohet Dita Botërore e Popullsisë. OKB-ja vendosi 11 korrikun si Ditën e Popullsisë së Botës, për t’u kujtuar njerëzve…

Vuçiq: Serbia e gatshme për kompromis – Kosova s’do të marrë ulëse në OKB

Presidenti Aleksandar Vuçiq deklaroi sonte se Serbia është e gatshme për një kompromis me Kosovën, është e gatshme të diskutojë…

”Washington Post”: Zgjedhja e Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit të OKB maja e arritjeve

​Zgjedhja e pesë vendeve, ndërmjet të cilave edhe Shqipëria, si anëtarë të Këshillit të Sigurimit të OKB me një mandat…

Shqipëria zyrtarisht anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për dy vitet e ardhshme

​Shqipëria është zyrtarisht anëtare e Këshillit të Sigurimit për dy vitet e ardhshme pas votimit në Asamblenë e Përgjithshme të…

22 vjet nga kapitullimi i Serbisë nga UÇK dhe NATO

Sot bëhen 22 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilin iu dha fund luftës në Kosovë,…

Dita Ndërkombëtare e Paqeruajtësve të OKB-së

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka caktuar 29 majin si Ditën Ndërkombëtare të Paqeruajtësve të OKB-së. Kjo ditë…

OKB: Ka 40 për qind mundësi që temperatura të bjerë me 1.5 gradë

Raporti i fundit i Kombeve të Bashkuara thotë se ka një mundësi prej 40 për qind që temperaturat globale të…

OKB mblidhet të enjten mbi krizën në Lindjen e Mesme

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara do të diskutojë konfliktet aktuale midis Izraelit dhe palestinezëve në seancën e saj…

OKB: Dështon sërish raundi i bisedimeve për Qipros

Raundi i ri i bisedimeve, i ndërmjetësuar nga KB, për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme në mosmarrëveshjen dekada të…

Tanin në Këshillin e Sigurimit: Nga Qeveria Kurti presim trajtimin e çështjeve të vështira

Përfaqësuesi Special i Sekretarit të Përgjithshëm, Zahir Tanin bëri komentet gjatë fjalimit të tij para Këshillit të Sigurimit pasi Kosova…
error: