OKB: Disa nga qytetarët e Gazës po kthehen në veri pavarësisht rreziqeve

Disa palestinezë që u larguan nga shtëpitë e tyre në veri të Gazës kanë filluar të kthehen për shkak të…

Dita Ndërkombëtare e OKB-së

Kombet e Bashkuara është Organizata Ndërkombëtare më e madhe dhe më e rëndësishme sot në botë, veprimtaria e të cilës…

Osmani do ta përfaqësojë Kosovën në takimin e KS të OKB-së për Kosovën

Presidentja Vjosa Osmani ka udhëtuar për në Nju-Jork, ku do ta përfaqësojë vendin tonë në Këshillin e Sigurimit të Organizatës…

​OKB: El Nino do të zgjasë deri në mesin e vitit 2024, është rrezik për bujqësinë e Amerikës së Jugut

Fenomeni i motit El Nino do të zgjasë të paktën deri në mesin e vitit 2024, sipas vlerësimeve të fundit…

Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut: “Nevojë urgjente” për armëpushim në Gaza

Ekziston një “nevojë urgjente” për një pauzë në armiqësitë për të lejuar hyrjen e ndihmave humanitare në Gaza, sipas Zyrës…

Kush ishte Martti Ahtisaari?

Ish-presidenti finlandez, Martti Ahtisaari vdiq në moshën 86-vjeçare të hënën, më 16 tetor, në orën 6:40, në Helsinki. Ahttisari pati…

Dita Botërore e Ushqimit

Dita Botërore e Ushqimit kremtohet nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO) çdo vit në datën…

​Dita Ndërkombëtare për Reduktimin e Katastrofave

Dita Ndërkombëtare për Reduktimin e Katastrofave shënohet më 13 tetor. Shënimi i kësaj dite ka filluar të shënohet nga viti…

Kina mbështet thirrjen e OKB-së për krijimin e një korridori humanitar në Rripin e Gazës

Kina mbështeti të mërkurën kërkesën e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres për të krijuar një korridor humanitar për…

Agjencia e OKB-së thotë se 9 anëtarë të stafit të saj janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori

Nëntë punonjës të OKB-së janë vrarë në sulmet ajrore izraelite në Gaza që nga fillimi i bombardimeve të shtunën, tha…