Sot Dita ndërkombëtare për tolerancë

Në vitin 1996, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së me Rezolutën 51/95 ftoi shtetet anëtare të saj që më 16 nëntor…

Konjufca: Kosova e gatshme për t’u bërë pjesë e OKB-së dhe BE-së

Në Konferencën e mbajtur për hartimin e Agjendës Transformuese të Kosovës, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca tha se…

​OKB kërkon urgjentisht të sigurohen 1.2 miliard dollarë për Gazën

Kombet e Bashkuara apeluan sot për sigurimin e menjëhershëm të 1.2 miliard dollarëve ndihmë për rreth 2.7 milionë njerëz në…

​Spitalet nuk mund të jenë pjesë e asnjë luftimi, paralajmëron OKB

OKB-ja paralajmëroi të enjten se spitalet nuk mund të jenë pjesë e luftimit pas raportimeve se spitali kryesor i kancerit…

OKB: Shënjestrimi i spitaleve përbën shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar

Një zëdhënës i zyrës së OKB-së për të drejtat e njeriut tha të martën se shënjestrimi i spitaleve “do të…

​OKB: Qindra pacientë janë bllokuar në spitalet e Gazës dhe nuk mund të zhvendosen

Qindra pacientë janë të bllokuar në spitalet në veri të Gazës dhe nuk janë fizikisht në gjendje të lëvizin në…

OKB bën thirrje për armëpushim urgjent në mes të situatës të tmerrshme në Gaza

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët bëri thirrje të shtunën për një armëpushim të menjëhershëm humanitar, duke e quajtur…

​Mattarella: OKB-ja nuk duhet të kritikohet, por të forcohet

Kombet e Bashkuara nuk duhet të kritikohen, por të forcohen, tha presidenti italian Sergio Mattarella të enjten pas thirrjeve për…

​Vuçiq: S’mund ta pranojmë pavarësinë e as anëtarësimin e Kosovës në OKB

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq deklaroi sonte në Bruksel se letra që ka marrë në Beograd më 21 tetor, gjatë…

OKB: Operacionet e ndihmës në Gaza mund të mbyllen deri në fund të ditës

Operacionet e ndihmës në Gaza mund të detyrohen të ndërpriten deri të mërkurën mbrëma nëse nuk dërgohet karburant në territor,…