Dita Ndërkombëtare e Paqeruajtësve të OKB-së

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka caktuar 29 majin si Ditën Ndërkombëtare të Paqeruajtësve të OKB-së. Kjo ditë…

OKB: Ka 40 për qind mundësi që temperatura të bjerë me 1.5 gradë

Raporti i fundit i Kombeve të Bashkuara thotë se ka një mundësi prej 40 për qind që temperaturat globale të…

OKB mblidhet të enjten mbi krizën në Lindjen e Mesme

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara do të diskutojë konfliktet aktuale midis Izraelit dhe palestinezëve në seancën e saj…

OKB: Dështon sërish raundi i bisedimeve për Qipros

Raundi i ri i bisedimeve, i ndërmjetësuar nga KB, për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme në mosmarrëveshjen dekada të…

Tanin në Këshillin e Sigurimit: Nga Qeveria Kurti presim trajtimin e çështjeve të vështira

Përfaqësuesi Special i Sekretarit të Përgjithshëm, Zahir Tanin bëri komentet gjatë fjalimit të tij para Këshillit të Sigurimit pasi Kosova…

​Sot mbahet seanca e KS të OKB-së për Kosovën

Sot në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, mbahet mbledhja e radhës për Kosovën, ku do të diskutohet për…

Nesër mbahet seanca e KS të OKB-së për Kosovën

Nesër në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, mbahet mbledhja e radhës për Kosovën, ku do të diskutohet për…

​Dita Ndërkombëtare e Sportit për Zhvillim dhe Paqe

OKB më 23 gusht 2013 ka vendosur që 6 prilli të festohet si Dita Ndërkombëtare e Sportit për Zhvillim dhe…

​Dita Ndërkombëtare e ndërgjegjësimit ndaj minave

Sot është Dita Ndërkombëtare për Ndërgjegjësimin ndaj minave. OKB-ja vlerëson se deri në 20 mijë njerëz humbin jetën ose gjymtohen…

Qeveria e Afrikës Qendrore me “këshilltarë rusë” të lidhur me paqeruajtësit e OKB-së

Një grup i ekspertëve të Kombeve të Bashkuara kanë dhënë alarmin për shtimin e kontakteve nga ana e Qeverisë së…