Guterres kërkon të lirohen rezervat e ngrira valutore të Afganistanit

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres bëri thirrje sot për pezullimin e masave që pengojnë Afganistanin të…

Tetë shtete humbin të drejtën e votës në OKB për shkak të borxheve

Tetë vende, përfshirë Iranin, Sudanin dhe Venezuelën, kanë humbur të drejtën e votës në OKB për shkak të borxhit të…

​OKB bën thirrje për vetëpërmbajtje dhe distancim nga dhuna në Kazakistan

Kombet e Bashkuara kanë bërë thirrje për vetëpërmbajtje, distancim nga dhuna dhe dialog pas protestave në vazhdim dhe shpalljes së…

OKB e konsideron të paligjshme shpalljen non grata të një zyrtari rus në Kosovë

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka reaguar pasi Kosova ka shpallur një zyrtar rus të UNMIK-ut person non grata. Zëdhënësi…

Mandati në Këshillin e Sigurimit, SHBA: Mirëpresim të shërbejmë së bashku me Shqipërinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përshëndetën sot marrjen nga Shqipëria të mandatit të anëtarit jo të përhershëm në Këshillin e…

Mandati i Shqipërisë në KS të OKB-së, Xhaçka: Do të shfrytëzojmë këtë moment për të avancuar çështjen e Kosovës

Ky vit ka nisur mbarë për Shqipërinë, pasi nga sot do të nisë për herë të parë mandatin dyvjeçar në…

Shqipëria nis mandatin dyvjeçar si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB

Shqipëria nga 1 janari 2022 do të ulet si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së…

​Dita Ndërkombëtare e Solidaritet Njerëzor

Më 20 dhjetor festohet Dita Ndërkombëtare e Solidaritetit Njerëzor për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për rëndësinë e solidaritetit, veçanërisht…

​Sot është Dita Ndërkombëtare e Emigrantëve

Sot 17 vjet më parë, 18 dhjetori shënon Ditën Ndërkombëtare të Emigrantëve, vendosur në vitin 2000 nga Organizata e Kombeve…

​OKB miraton dokumentin për tërheqjen e trupave ushtarake ruse nga zonat e okupuara në Ukrainë, Vela: Serbia përkrah Rusisë kundër rezolutës

Me 62 vota për, 22 kundër dhe 55 vota abstenim Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar rezolutën…
error: