OBSH: Rastet globale të malaries tejkaluan nivelet para pandemisë së COVID-19

Rastet globale të malaries tejkaluan nivelet para pandemisë së koronavirusit dhe arritën në 249 milionë në mes të një numri…

OBSH: Përdorimi i tepërt i antibiotikëve do të jetë përgjegjës për shumë vdekje

Përdorimi i tepërt i antibiotikëve po dëmton në mënyrë të rrezikshme efektivitetin e tyre dhe po rrit rezistencën që mund…

OBSH kërkon rritjen e ndihmave humanitare për Gazën pas marrëveshjes së pauzës

Zyra rajonale e Organizatës Botërore të Shëndetësisë bëri thirrje të mërkurën për shtimin e ndihmës humanitare për Rripin e Gazës,…

OBSH thotë se spitali Al-Shifa i Gazës është “një zonë vdekjeje”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e ka përshkruar spitalin Al-Shifa në qytetin e Gazës si një “zonë vdekjeje”. Një ekip…

Sot është Dita Botërore e Diabetit, shënohet edhe në Kosovë

Në vitin 2007 Asambleja e Përgjithshme miratoi rezolutën 61/225 duke përcaktuar 14 Nëntorin si Ditën Botërore të Diabetit. Rezoluta inkurajoi…

OBSH humbi kontaktet me stafin e saj në Gaza

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka humbur kontaktet me stafin e saj në Gaza, njoftoi sot drejtori i përgjithshëm i…

​Shefi i OBSH-së bën thirrje për qasje ‘të qëndrueshme’ për ndihmë shëndetësore në Gaza

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) bëri thirrje të shtunën për një qasje “të qëndrueshme” për ndihmën shëndetësore në…

​OBSH i kërkon Izraelit të listojë karburantin si furnizim të nevojshëm për jetë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) të enjten i kërkoi Izraelit të llogarisë karburantin si një furnizim të nevojshëm për jetë…

Raporti i OBSH-së: 4 në 5 persona me hipertension “të patrajtuar në mënyrë adekuate”

Ndikimi global i presionit të lartë të gjakut prek 4 në 5 persona kur “nuk trajtohen siç duhet”, thuhet në…

OBSH po gjurmon variantin e ri të koronavirusit “EG.5”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të mërkurën se është duke gjurmuar variante të shumta të koronavirusit, duke përfshirë llojin…