Kosova sfidohet me importin e madh të produkteve bujqësore – për një vit importoi rreth 200 milionë euro

Bujqësia është njëra ndër shtyllat kryesore të zhvillimit ekonomik në Kosovë, megjithëse mbetet shqetësuese prodhimi i ulët i produkteve bujqësore…

​OAK dhe bizneset anëtare mbajnë takim të përbashkët me ministren Hajdari

Përfaqësues të Odës së Afarizmit të Kosovës (OAK) do të presin në takim ministren e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta…

OAK takohet me një delegacion të Ministrisë së Bujqësisë së Maqedonisë Veriore

Njohja reciproke mes dy palëve, krijimi i kontakteve me mundësi të vazhdimit të bashkëpunimit reciprok, avancimet në sektorin e bujqësisë…

OAK organizoi aktivitetin “Kafja e mëngjesit” së bashku me bizneset anëtare

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) në vazhdën e aktiviteteve të saj të organizuara për bizneset anëtare, tashmë ka rifilluar…

OAK takim me delegacionin e Ministrisë së Drejtësisë së Maqedoninë Veriore

Njohja reciproke mes dy palëve, krijimi i kontakteve për mundësi të vazhdimit të bashkëpunimit reciprok, informimi rreth funksionimit të sistemit të…

OAK kërkon nga Kryeministri Kurti vaksinimin e të punësuarve

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) përmes një shkrese ka kërkuar nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Ministria e…

OAK kërkon nga Ministri i Mbrojtjes që ushtria të furnizohet me prodhime vendore

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) është pritur në takim nga Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj. Në këtë takim u…

Maqedonia e Veriut implementoi më së shumti pako fiskale në rajon

Ndikimi i pandemisë COVID-19 kishte efekt negativ në ekonominë e Kosovës dhe atë të rajonit, që ndikoi në mbylljen e…

Pandemia COVID-19 në Ballkan, gastronomia dhe hoteleria më të dëmtuarit

Ndikimi i pandemisë COVID-19 kishte efekt negativ në ekonominë e Kosovës dhe atë të rajonit. Ndërsa menaxhimi i pandemisë në…

​Reciprociteti me Serbinë, Hajdari: Dua që problemet t’i zgjidhim përmes mekanizmave rajonalë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, deklaroi sot se nuk ka dashur që të vendos menjëherë reciprocitetin me…