Nju Jorku bëhet me rrugën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Shqiptarët në Nju Jork do të kenë rrugën me emrin e heroit tonë të madh kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Përurimi…

Nju Jorku vendos vaksinimin e detyrueshëm për punonjësit në kompanitë private

Kompanitë private në Nju Jork do të duhet të kërkojnë nga punonjësit që të vaksinohen kundër koronavirusit në të ardhmen,…

Nju Jorku rihap sheshin e famshëm Times Square për festimin e Vitit të Ri

Sheshi i famshëm Times Square në Nju Jork po rihapet për festimet e Vitit të Ri pas një pushimi njëvjeçar…

​Departament i Shtetit i themeluar para 232 vjetësh

Më 27 korrik 1789 u themelua agjencia e parë e qeverisë federale të SHBA-së, Departamenti i Punëve të Jashtme. Agjencia…

Nju Jorku liron 300 të burgosur për shkak të koronavirusit

Nju Jorku do të lirojë rreth 300 të burgosur për shkak të shqetësimeve për përhapjen e koronavirusit, tha kryetari i…

Nju Jorku synon të rrisë kapacitetin spitalor deri në 75 mijë shtretër

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo deklaroi se “Javits Center” në anën perëndimore të Manhatanit, është një nga katër vendet…

Arrin në 10000 numri i rasteve me COVID-19 në Nju Jork

Nju Jorku ka përfunduar testimet dhe rezultuan 10000 raste me koronavirus, deklaroi guvernatori, Andrew Cuomo. Shumica e rasteve janë në…