Kurti takohet me mërgimtarët shqiptarë në Nju Jork

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti u prit nga përfaqësues të organizatave të mërgatës sonë në Jacobi Center në Nju Jork,…

Inaugurohet rruga “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” në Nju Jork

Në pamundësi për të kremtuar së bashku ceremoninë e inaugurimit të rrugës “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu” në lagjen Bronx të Nju Jorkut,…

Gërvalla përfaqëson sot Kosovën në Këshillin e Sigurimit

Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara do të mblidhet sot pasdite në Nju Jork, për të shqyrtuar…

​Disa të plagosur në një stacion metroje në Nju Jork

Të paktën 13 persona janë plagosur të martën nga të shtënat në një stacion metroje në Nju Jork, ndërsa autoritetet…

Shpërthim në Nju Jork, një i vdekur e nëntë të plagosur

Një person ka humbur jetën sot, ndërsa nëntë janë lënduar nga shpërthimi i gazit, i cili shkaktoi zjarr dhe shembje…

​Kush ishte njeriu i parë me ngjyrë që u emërua në kabinetin e presidentit të SHBA

Më 13 janar 1966, presidenti i SHBA-së Lyndon Johnson emëroi afro-amerikanin e parë në kabinet. Me rastin e emërimit të…

Zjarr i madh në Nju Jork, të paktën 19 të vdekur

Të paktën 19 persona kanë vdekur, përfshirë nëntë fëmijë, si pasojë e një zjarri masiv sot në qytetin e Nju…

Prokuroria e Nju Jorkut fton fëmijët e Trump për të dëshmuar

Zyra e Prokurorit të Shtetit të Nju Jorkut i dorëzoi ftesat gjyqësore fëmijëve të Donald Trump, Ivanka dhe Donald Junior,…

​Para konsullatës serbe në Nju Jork protestohet kundër krimeve serbe

Për herë të dytë në Nju Jork do të dëgjohen thirrjet për drejtësi kundër shtetit serb. Gratë nga Kosova, Kroacia…

Panik në aeroportin e Nju Jorkut, i dyshuari arrestohet në mes të pistës

Momente paniku janë regjistruar në aeroportin e LaGuardias në Nju Jork pasi një pilot raportoi tek kulla e vrojtimit për…