Sot është Dita botërore e punës sociale

Dita botërore e punës sociale ka nisur të shënohet nga Federata Ndërkombëtare e Punonjësve Social. Kjo ditë festohet në mbarë…

Si ta shijoni më shumë punën që jeni duke bërë?

Mund të jetë tepër stresuese të jesh i pakënaqur në punë. Shumë njerëz janë duke luftuar me veten për të…

Civilët ikin nga Kherson ndërsa sulmet ruse intensifikohen në Ukrainë

Ndërkohë që Rusia ka intensifikuar sulmet në Ukrainë, civilët gjithnjë e më shumë po detyrohen të largohen nga Khersoni. Ditët…

Zbulohet pse njerëzit ftohen më shpesh në dimër

Viruset janë të pranishme gjatë gjithë vitit, por njerëzit ftohen më shpesh në dimër. Pyes veten pse është kështu? Shkencëtarët…

Ukrainë, sulmet ruse detyrojnë ndaljen emergjente të energjisë elektrike

Ukraina po kalon në mbyllje emergjente për të stabilizuar rrjetin e saj të energjisë pas sulmeve me raketa ruse të…

Si e kalojnë kohën e lirë njerëzit më të pasur në botë?

Hobi është një mënyrë e shkëlqyer për të mbushur kohën e lirë dhe për të takuar njerëz me interesa të…

Njerëzit me këtë grup gjaku kanë një rrezik më të lartë për goditje në tru

Grupi i gjakut mund të zbulojë se kush është në rrezik të shtuar për goditje në tru. Një studim i…

Pse njerëzit kanë fobi?

Shumica e njerëzve mund të mendojnë për diçka që është veçanërisht e tmerrshme për ta. Ndoshta ata kanë frikë nga…

Çfarë dëgjoni më shpesh nga njerëzit që gënjejnë?

Ndonjëherë është e vështirë të ekspozosh një gënjeshtar, veçanërisht nëse kemi të bëjmë me një profesionist me përvojë. Në rastin…