Radev: Ukraina në NATO pas zgjidhjes paqësore të luftës me Rusinë

Presidenti bullgar Rumen Radev refuzoi të nënshkruajë deklaratën e miratuar nga nëntë presidentë të Evropës Lindore dhe Qendrore për shkak…

Zyrtarët amerikanë e turq për anëtarësimin e Finlandës e Suedisë në NATO

Këshilltari për Sigurinë Kombëtare i presidentit të SHBA-së Jake Sullivan, foli sot në Stamboll me këshilltarin e presidentit turk Ibrahim…

Ushtria e Rusisë: Fuqia e mbivlerësuar

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, Moska bëri gjithçka që mundi për të ruajtur statusin e saj si një superfuqi –…

Ministri i jashtëm çek: Po punojmë për liberalizimin e vizave për Kosovën, por nuk mund të japim një datë

Ministri i Jashtëm i Çekisë, Jan Lipavsky, ka thënë se po punojnë për të shtyrë përpara procesin e liberalizimit të…

NATO nis stërvitjet në Baltik ndërsa lëviz për të mbështetur krahun e saj lindor

Forcat ajrore nga Britania e Madhe, Hungaria, Gjermania, Italia, Turqia, Estonia, Letonia, Lituania dhe Republika Çeke po marrin pjesë në…

​NATO: Nuk do të njohim kurrë referendumet e rreme të Rusisë në Ukrainë

NATO ka dënuar planet e Moskës për të mbajtur referendume në Ukrainë, duke thënë se ato nuk do të ishin…

Osmani me Stoltenberg: Qëllimi strategjik i yni anëtarësimi në NATO

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani dhe zv.kryeministrja Donika Gërvalla- Schwarz, njëherësh ministre e Jashtme dhe e Diasporës, gjatë…

Mehaj: Miratimi i Ligjit për policinë ushtarake të FSK-së, një hap drejt synimit tonë për anëtarësim në NATO

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka falënderuar deputetët që i kanë dhënë mbështetje miratimit dhe hyrjes në fuqi të Ligjit…

NATO-ja e gatshme të dërgojë më shumë trupa në Kosovë në rast të tensioneve të reja

NATO-ja është e gatshme të rrisë numrin e trupave në Kosovë, nëse ka rritje të tensioneve në mesin e minoritetit…

​Rama për “Der Spiegel”: Bombardimi i Beogradit dhe çlirimi i Kosovës shpëtoi popullsinë nga spastrimi entik

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në një intervistë për gazetën e njohur gjermane “Der Siegel” ka thënë se bombardimi i…