​Sot Dita Ndërkombëtare e muzikës Jazz

30 prilli njihet si Dita Ndërkombëtare e muzikës Jazz , e cila festohet me qëllim të rritjes së vetëdijes për…

Çfarë mund të zbulojë muzika për mendjen tonë?

Dy studime të fundit kanë ofruar njohuri të reja se si këngët tona të preferuara lidhen me kujtesën dhe personalitetin…

Albumi pas vdekjes i David Bowie “Toy” këtë fundjavë

Me rastin e 75-vjetorit të lindjes së David Bowie, më 8 janar do të publikohet albumi pas vdekjes “Toy”. Këngët…

​Ndërroi jetë muzicienti Sabah Bytyçi

Pasditen e sotme ka ndërruar jetë në moshën 74-vjeçare muzicienti i njohur Sabah Bytyçi, duke lënë mbrapa kontributin e jashtëzakonshëm…

​251 vjet nga lindja e Beethovenin

Më 16 dhjetor 1770, në Këln, u lind Ludwig van Beethoven, kompozitor e pianist, figurë e rëndësishme në tranzicionin midis…

Dëgjimi i muzikës gjatë lindjes mund të lehtësojë dhimbjen

Muzika është një gjë e fuqishme – mund të na ndihmojë të përqendrohemi, të flemë, të pushojmë, por edhe të…

Rihana shpallet këngëtarja më e pasur në botë

Rihanna është zyrtarisht një miliardere tashmë. Pasuria e saj ka arritur në 1.7 miliardë dollarë, duke u bërë kështu, edhe…

Nida në “Foleja”, 10-vjeçarja rrëfen pasionin për muzikën

Nida Ajeti është rritur në frymën e muzikës, pasi edhe ne familje ka vite qe janë marrë me muzikë dhe…

Yjet e muzikës anulojnë koncertet në botë

Yjet e popit, Miley Cyrus dhe Madona, si edhe grupi i rokut Pearl Jam, kanë anuluar koncertet ndërsa pasojat e…

Arti dhe fëmijët

Njihuni me shkollën e muzikës dhe artit Misbah & Friends! Sipas studimeve të shumta muzika dhe arti në përgjithësi luan një…