MPJD del me njoftim për qytetarët që kanë nevojë vulosjen e dokumenteve me vulë apostile

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës njofton se nga data 25 tetor 2021, qytetarët që kanë nevojë për vulosjen…

​MPJD: Petkoviq nuk iu lejua hyrja në Kosovë sepse në vazhdimësi përdori gjuhë të urrejtjes

 Shefit të ashtuquajturës Zyra Serbe për Kosovën, Petar Petkoviq nuk i është lejuar vizita dy ditore(3-4 shtator) në Kosovë. Nga…

Dy kosovarë evakuohen nga Afganistani

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), thotë se është duke vazhduar angazhimin intensiv edhe gjatë ditës së sotme…

​Tre shtetas kosovarë në Afganistan, MPJD: Angazhim për evakuimin e tyre

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), thotë se është duke vazhduar angazhimin intensiv edhe gjatë ditës së sotme…

​MPJD konfirmon: 10 të vdekur nga aksidenti në Kroaci, 15 me lëndime më të rënda

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), nga komunikimi me autoritetet kroate njoftoi se nga të dhënat e konfirmuara…

Konfirmohen dy viktima me origjinë nga Kosova si pasojë e vërshimeve në Gjermani

Pas Vanesa Koxhës, edhe një viktimë tjetër me origjinë nga Kosova është konfirmuar si pasojë e vërshimeve të fundit me…

S’ka viktima e as të lënduar kosovarë nga përmbytjet në Evropën Perëndimore

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) ka njoftuar se nuk ka viktima e as të lënduar me shtetësi…

Kiçmari: Nga shtatori Kosova mund të aplikojë për pranim në organizata ndërkombëtare

Nga shtatori Kosova është e lirë të procedojë me kërkesat për pranim në organizata ndërkombëtare, aty ku vlerëson se është…

Gërvalla thotë se s’do të ketë konsuj politik, mbi 50% e ambasadorëve do të jenë diplomatë të karrierës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), Donika Gërvalla ka thënë se me ligjin për shërbimin e jashtëm do…

PDK i kërkon Kurtit ta shkarkojë Gërvallën nga pozita e ministres së Punëve të Jashtme

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) i ka kërkuar kryeministrit Albin Kurti të shkarkojë ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës,…