Pagat në Maqedoni, mjekët paralajmërojnë protesta

Sindikata e Qendrës Klinike në Shkup kërcënohet me protesta dhe grevë të personelit mjekësor nëse deri nesër Fondi Shëndetësor nuk…

Mjekët rekomandojnë 6 gjëra të thjeshta që mund të parandalojnë 80% të infarkteve

Qarkullimi i kufizuar ose i ndërprerë i gjakut në disa pjesë të muskulit të zemrës është shkaku kryesor i infarkteve.…

Mjekët zbulojnë arsyen e kohëzgjatjes së kollës, çfarë fshihet pas infeksioneve

Kryetarja e Kolegjit Mbretëror të Mjekëve të Përgjithshëm në Mbretërinë e Bashkuar, Kamila Hawthorne, ka deklaruar se infeksionet e rrugëve…

Veshja e çorapeve në shtrat ju ndihmon të flini më mirë? Ja si qëndron e vërteta

Këmbët e ftohta mund të jenë arsyeja e netëve tuaja të shqetësuara. Shumë prej tyre kanë vështirësi të flenë herë…

Zemaj: Zoti i ruajt mjekët e infermierët e mbetur në vend si dhe pacientët që kanë nevojë për shërim

Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka kritikuar rikthimin e Armend Vitisë në pozitën e ministrit të Shëndetësisë. Zemaj në një…

Mjekët e Ortopedisë që 6 muaj nuk ia ofrojnë 12 vjeçares tri nënshkrime për trajtim jashtë vendit

Vahide Mehmeti tash e 6  muaj nga mjekët në Klinikën e Ortopedisë pranë QKUK-së, po kërkon dokumentin me tri nënshkrime…

Fakte për vitaminën C

Vitamina C, e njohur si acidi askorbik, është një lëndë ushqyese mjaft e rëndësishme për shëndetin. Mjekët rekomandojnë shpesh që…

Mbikëqyrja e mjekëve, shpeshtohen inspektimet për respektimin e orarit të punës

Inspektorati Shëndetësor ka intensifikuar inspektimet në Klinikat e QKUK-së, spitalet e përgjithshme dhe shërbimet parësore për të parë se sa…

5 shenja që tregojnë dëmtim të mëlçisë

Obeziteti, diabeti, presioni i lartë i gjakut, kolesteroli i lartë – tipare të zakonshme të sindromës metabolike – janë të…