​Lansohet platforma “Ambientalisti.info”

Grupi për Studime Juridike dhe Politike ka lansuar platformën “Ambientalisti.info”. Kjo me qëllim të informimit dhe edukimit të duhur të…

Ministri bullgar i Mjedisit: Kemi një qeveri që i kushton vëmendje ndryshimeve klimatike

Bullgaria më në fund ka një qeveri që po i kushton vëmendje ndryshimeve klimatike, jo vetëm sepse një zëvendëskryeministër është…

Nënshkruhet marrëveshja “Rritja e biodiversitetit” në pellgun e lumit Drin”, Latifi: Synojmë mbrojtjen e mjedisit

Komuna e Rahovecit, në krye me kryetarin Smajl Latifi dhe kryetarin e Këshillit të Qarkut të Kukësit, Abdulla Domi kanë…

​Bislimi: Synojmë një mjedis më të mirë për të bërit biznes në Kosovë

Zëvendëskryeministri i Parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi në takimin ku është bërë prezantimi i qasjes së…

10 shenjat që tregojnë se një mjedis pune është toksik

Të gjithë ata që punojnë e kanë ndonjë periudhe të keqe në punë. Ndonjë javë ose muaj që gjithçka po…

10 shenjat që tregojnë se një mjedis pune është pozitiv

Të qenit pjesë e një kompanie e cila beson që vendi punës e bën ndryshimin edhe në jetën jashtë saj,…

​Rizvanolli apelon për kursim të energjisë: Tarifat mund të rriten pas prillit

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli u ka bërë thirrje sërish qytetarëve që të kursejnë energjinë. Ajo potencoi se është një…

Miratohet raporti vjetor për gjendjen e mjedisit në Kosovë për vitin 2020

Deputetët e Kuvendit të Kosovës me 76 vota pro e kanë miratuar raportin vjetor për gjendjen e mjedisit në Kosovë…

Dita Ndërkombëtare për Reduktimin e Katastrofave

Dita Ndërkombëtare për Reduktimin e Katastrofave shënohet më 13 tetor. Shënimi i kësaj dite nisi të shënohej nga viti 1989,…

Për ndërtimin e hidrocentraleve në Deçan u shkel Ligji për ujërat dhe u shkatërrua mjedisi

Instituti për Politika Sociale “Musine Kokalari”, gjatë një hulumtimi që për objekt studimi kanë pasur gryken e Deçanit me katër…